BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Radara yakalanmayan pilotsuz bombardıman uçağı

Hava Kuvvetleri Komutanı General Şahsefi, uzmanların önümüzdeki ayın sonuna kadar radara yakalanmayan pilotsuz bombardıman uçağının daha gelişmiş bir modelini yapacaklarını bildirdi.

İran Hava kuvvetleri Komutanı Pilot General Hasan Şahsefi, katıldığı bir devir teslim merasiminde muhabirlerle konuşurken, son günlerde, Hava Kuvvetlerimizin radara yakalanmayan pilotsuz uçakları üzerine defalarca yapılan denemelerin hepsinin başarılı geçtiğine değinerek “Bu uçağın yedide bir yeni örneğinin yapımı, kutsal savunma haftasından önce bitecek ve yeniden teste tabi tutulacak” diye bildirdi.

General Şahsefi daha sonra bu konuda “Pilotsuz uçakların gerçek ölçülerdeki örneği de gelecekte test aşaması bittikten sonra, gerçek ve seri üretimini başlatması için Savunma Bakanlığına teslim edilecek” ifadesini kullandı.

General Şahsefi ayrıca, bu uçağın ilk deneme uçuşlarının geçen aylar içerisinde Tahran bölgelerinden birinde başarıyla gerçekleştirildiğini de belirterek “Bu uçaklar aslında keşif için kullanılıyor. Fakat mahiyeti itibarıyla, radarlara yakalanmadan istenen hedefleri de bombalayabiliyor” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.