FilistinHaberlerOrtadoğu

Rafah Kapısı sınırlı olarak kullanılmaktadır

Gazze’deki Sınır Kapıları Heyeti Başkanı Dr. Gazi Hamed, Rafah Kapısı’nın sadece öğrenciler, hastalar ve yabancı ülke pasaportu taşıyanlar için açık olduğunu belirterek Mısır yönetiminin bunun dışında hiçbir Filistinlinin giriş-çıkış yapmasına izin vermediğini söyledi.

Filistinli Gazeteciler Forumu’nun bugün (10 Ağustos Salı) düzenlediği buluşmada konuşan Hamed, Rafah Kapısı’nın açılmasının Gazze Şeridi’ne dışarıdan birçok ülkeden gelenlerin sayısında artışa neden olduğunu belirterek, ilk dönemde 4 bin kişi civarında Gazze’ye giriş olduğunu ve bu sayının daha sonra yaklaşık 24 bine çıktığını kaydetti.

Hamed, Rafah Kapısı’nın açık olduğu süre boyunca Sınır Kapıları Heyeti’nin yolcularla ilgilendiğini ve Gazze’ye giriş-çıkışların daha da kolaylaştığını ifade etti.

Rafah Kapısı’nı kullanarak Gazze’den dışarıya çıkanların sayısının günlük olarak 400 ila 500 civarında olduğunu bildiren Hamed, Sınır Kapıları Heyeti’nin kapıdan çıkış yapan sayısını 700 kişiye kadar çıkabilecek kapasitede olduğunu fakat Mısır tarafının mevcut düzende çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

Rafah Kapısı’ndan çıkış yapacakların sayısının Mısır tarafından belirlendiğine işaret eden Hamed, Rafah Kapısı aracılığıyla çıkış yapmak için başvuranların sayısında ise sürekli artış olduğunu belirtti.

Çıkış yapan otobüslerin 50’den fazla yolcu almaması şartının koşulduğunu bildiren Hamed, hastalık ve vefat gibi istisnai haller dışında makamı ne olursa olun çıkış için kayıt yaptırmayan yolcuların çıkışına izin verilmediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.