FilistinHaberlerOrtadoğu

Rafah sınır kapısının kontrolü siyonistlerin elindedir

Mısır’ı Gazze savaşında Filistin halkını önemsememekle suçlayan Dr. Hasan Nafia, Mısır yönetiminin savaşta gösterdiği yanlış tavrın aksine bir tavır göstermesi gerektiğini belirterek, Gazze-Mısır sınırındaki Rafah kapısının da Siyonistlerin isteğine uygun olarak kapatıldığını ifade etti.

Medeniyet Araştırma Merkezi’nin evvelki gün (24 Şubat Çarşamba) Kahire Üniversitesinde “İsrail’in Gazze’ye Karşı Başlattığı Savaşın Ardından” adıyla düzenlediği konferansta bir konuşma yapan Dr. Hasan Nafia şöyle dedi: “İşgal devleti Mısır’a komşu bir ülkeye saldırırsa bu saldırı temelde Mısır ulusal güvenliğine de yapılmış olur. Önümüzdeki dönemde işgal devletiyle Mısır arasında bir savaşın olması da kaçınılmazdır.”

Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler bölüm başkanı araştırmacı Dr. Hasan Nafia, İşgal devletinin Mısır için birinci tehdit ve birinci düşman olduğunu belirterek, Siyonistlerin tasarladıkları plan ve projenin henüz tamamlanmadığına da dikkat çekti.

Mısır yönetiminin Hamas’ın Gazze’de işleri eline almasının ardından Filistin davasını kendisi için bir tehdit görmeye başladığını ifade eden Nafia şöyle devam etti: “Hamas hareketinin Mısır’daki Müslüman Kardeşlerin bir devamı olduğunu düşünen Mısır’ın Filistin davasına farklı bakmasını temenni ediyordum. Yine Mısır’ın Filistin meselesini ulusal bir mesele olarak ele almasını da beklerdim.”

Rafah sınır kapısının kapalı tutulmasına da değinen Nafia şöyle dedi: “Mısır hükümetinin güvenliğini göz önünde bulundurarak Rafah sınır kapısını açıp kapatma hakkına sahip olduğunu düşünüyorum. Fakat açıktır ki, Rafah’ın açılıp kapatılması tamamıyla işgal yönetiminin arzusuna göre yapılıyor. Bu da işleri daha da karmaşık bir hale getiriyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (11) içerik yüklenmiştir.