HaberlerİranOrtadoğu

Rahim safevi: İran tarihi bir dönemeçten geçmek üzere

İslam İnkılabı Rehberi Başdanışmanı General Safevi “Dünya bir tarihi aşamadan geçmek üzeredir ve bizim bölgemiz de stratejik dönüm noktasında bulunuyor” dedi.

İran Bilim Bakanlığı’nda konuşma yapan İnkılap Rehberi Başdanışmanı General Safevi, İran çevresindeki güvenlik değişikliklerine değinerek “Dünya bir tarihi aşamadan geçmek üzeredir ve bizim bölgemiz de stratejik dönüm noktasında bulunuyor. Ekonomik, siyasi, güvenlik, toplumsal, kültürel ve çevre konusuna ilişkin olayların değişim hızı artmıştır” diye konuştu.

Global gelişmelerin yeni çağa girmemize neden olduğunu ve Amerika’nın Yeni Dünya Düzeni’nin devam etmediğinin altını çizen İnkılap Rehberi Başdanışmanı General Safevi “Yeni Dünya Düzeni yerini Yeni Dünya Düzensiliği’ne bıraktı. Bu dünya düzensizliği geçen 14 yılda İran’ın çevresindeki 6 jeopolitik alanda savaş ve güvenliğin yok olmasıyla sonuçlanmıştır” diye vurguladı.

Mekansal planlamanın önemine işaret eden İnkılap Rehberi Başdanışmanı General Safevi “Üniversite hocalarından mekansal planlama ve kıyı ve kara sınırlarımızın güvenliği konularını incelemelerini ve coğrafya bilimleri ile turizm alanında yetkililere yardımcı olmalarını istiyorum” ifadesini kullandı.

İran’ın tarihi, doğal ve mezhebi cazibe mekanlara sahip olması bakımından dünyanın 9. Ülkesi konumunda olduğuna da vurgu yapan İnkılap Rehberi Başdanışmanı General Safevi “Tren, karayolu ve hava taşımacılığı gibi sektörlerde İran’ın mekansal planlama meselesinde danışmanlık görevi üniversite hocalarının sorumlulukları arasında yer alıyor” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.