HaberlerİranOrtadoğu

Rahimi, Kuveyt başbakanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ve Kuveyt Başbakanı bugün bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkilerin yükseltmesine vurguladılar.

Cumartesi günü öğleden önce düzenlenen resmi karşılama töreninden sonra Kuveyt Başbakanı ile ikili görüşmeye geçen İran Cunhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammedrıza Rahimi, Kuveyt ile ilişkilerini tüm alanlarda yükseltmekte İran İslam Cumhuriyeti’nin hiçbir sınırlaması olmadığını ifade etti.

Rahimi, İran İslam Cumhuriyeti ve Kuveyt arasındaki münasibetlerin diplomasiden ötede olduğunu belirterek, iki ülkenin pek çok alanda ortak işbirliğine gidebileceklerini söyledi.

Fars Körfezi’nin güvenliği hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, yabancı ülkelerin bölgede bulunmasının hiçbir İslami ülkesinin yararına olmadığını, Fars Körfezi’nde sürdürülebilir bir güvenlik ortamın oluşması için İran İslam Cumhuriyeti’nin bölge ülkeleri yanında yer aldığını belirtti.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır Muhammed el Ahmed el Sabah ise bu görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki önemli konumu hakkında konuşmakla, iki ülkenin ilişkileri köklü olduğunu dile getirdi.

Kuveyt’in Saddam tarafından işgal edildiği dönemde İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumunu Kuveyt halkı hiçbir zaman unutmayacağını dile getiren Kuveyt Başbakanı, İran ile ilişkilerini tüm alanlarda geliştirmek istediklerini kaydetti.

Kuveyt Başbakanı, ortak yatırım konusunda İran ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.