Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Rahmet Kapısı Rüzgârı İşgal Güvenliğini Telaşlandırdı

İsrail internet sitelerine yansıyan haberler ve yorumlar işgalci güvenlik organlarının Rahmet Kapısı rüzgârından dolayı telaşa kapıldığını gösteriyor. Çünkü Rahmet Kapısı rüzgârının Aksa’da yeni gelişmelere, bunun da yeni ve ezici bir rüzgâra veya intifadaya neden olmasından endişe ediyorlar.

Bu yüzden güvenlik organları Mescidi Aksa sahasında kadınların tutuklanması veya gençlere şiddetli saldırılar düzenlenmesi suretiyle bu gençleri tahrik edecek ve yeni bir ezici kalkışmaya yöneltecek şiddet uygulanması yahut kalabalıkları harekete geçirecek girişimler konusunda uyarıda bulundu.

İşgal güçleri murabıtların ve Aksa ile dayanışma içinde olanların giriş çıkışlarını sıkı bir şekilde kontrol etmek için Kudüs şehrinin girişlerini ve Mescidi Aksa kapılarını sıkı bir denetim altına aldılar.

İşgal güçleri, Muvaddi’in askeri kontrol noktasında, Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinde bulunan Ummu’l-Fahm şehrinden, Mescidi Aksa’da nöbet tutmak için gelenleri taşıyan bazı otobüsleri durdurdu. Bunların geçişlerini engelledi ve gelenlerin Mescidi Aksa’ya ulaşmalarına izin vermedi.

Bu arada Kudüs’ün içinde dün, 22 Şubat Cuma günü Mescidi Aksa’daki dayanışmaya katılanları tespit etmek için aramalar ve baskınlar düzenledi. Bu çerçevede Kudüs’teki Esir Kulübü’nün müdürü Nasır Kavs’ı, Hacı Ali Accac’ı ve Hüsni El-Kiylani adlı genci dünkü olaylarda Rahmet Kapısı’nın açılması ve Rahmet Namazgâhı’na girilmesinin sağlanması mücadelesine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (17) içerik yüklenmiştir.