İran

Rahş Zırhlı Personel Taşıyıcısının Butün Özellikleri Basına Tanıtıldı

Zırhlı personel taşıyıcılarının savaş sahasındaki geniş çaplı işlevleri ve kullanımlarından ve de askeri güçlerin hayatlarının korunmasındaki öneminden dolayı bu tür araçların tasarlanması ve geliştirilmesi her daim İran İslam Cumhuriyeti savunma sanayisinin öncelikleri arasında görülmüştür. Buna ilaveten zırhlı personel taşıyıcı araçları sınır muhafızlarının da epey işlerine gelmektedir. Bu bağlamda İran Rahş isminde kaliteli zırhlı personel taşıyıcı araç yapmıştır.

İran İslam Cumhuriyeti sorumluları bu alanda da diğer sahalarda olduğu gibi ülkenin kutsal savunma döneminin ardından en ağır yaptırımların devam ettiği dönemde, kendine yeterliliği düşündü ve farklı modellerde zırhlı personel taşıyıcı araçları üretti.

Esasında zırhlı personel taşıyıcılar askerleri taşımak ve savaş meydanında operasyonlara katılabilen zırhlı savaş araçlarıdır. Personel taşıyıcılar, genellikle sadece otomatik silahlarla kuşanırlar. Ancak kimi zaman güdümlü tanksavar füzeleri veya havan topları ile de kuşanırlar. Personel taşıyıcılar T72 tankı veya PMB2 gibi piyade savaş araçlarının tersine doğrudan savaş için değil askeri güçlerin cephe hattına taşınması için tasarlanmışlardır. Bu araçların silahları ise sırf kendilerini savunmak amacı ile araçlara monte edilmiştir.

Personel taşıyıcılar tekerlekli ve paletli olmak üzere iki türdendirler. En yaygın silahları 12.7 mm’lik ağır makineli silahtır. 200 mm’lik otomatik toplarla kuşanan personel taşıyıcılar da bulunmaktadır. Bu tür araçlar genellikle Rus BMP ve Amerikan Bradly piyade savaş araçları sınıfından olup düşman ile doğrudan savaş gücüne sahiptir.

Zırhlı personel taşıyıcıları, askerleri taşımaktan başka görevlerde de kullanmak mümkün. Birçok top, roketatar rampası, havan veya otomatik hava savunma sistemleri de zırhlı araçlara monte edebilirler. Kimi zırhlı taşıyıcı araçlar ise tank topları veya tank savar güdümlü füzeleri ile donatılabilir, böylece avcı bir tank görevini yerine getirebilirler.

Rahş Zırhlı Personel Taşıyıcısı, İran İslam Cumhuriyeti savunma sanayisinin alt grup şirketlerinden olan Şehit Kolahduz sanayisi tarafından tasarlanıp yaklaşık 15 yıl önce tanıtıldı. Böylece tekerlekli Rahş zırhlı personel taşıyıcısını ülkenin savunma sanayisinin en eski üretimlerinden olduğu söylenebilir. Böylece bu aracın yapılmasından sonra iki nesil yenilendiği söylenebilir. Bu dört tekerlekli aracın bariz özellikleri arasında karayolda hızlı olması ve karayolu dışında yüksek manevra gücüne değinebiliriz.

Bu personel taşıyıcı İran’ın zırhlı araçlar alanındaki en başarılı projelerinden biri sayılır. Bu tekerlekli zırhlı taşıyıcı karayollarında hızlı ilerlemek için tasarlansa da düz olmayan alanlarda da iyi bir manevra ve hızlanma gücüne sahiptir. 2 mürettebat ve 8 asker olmak üzere toplam 10 kişiyi taşıma kabiliyetine sahiptir. Bu zırhlı araca yerleşen askerler bu aracın farklı taraflarındaki gözeneklerden yararlanıp dışarıyı denetleyebilirler ve istediklerinde ateş de yapabilirler.

Bu zırhlı araç arka ve kenar kapılar olmak üzere üç kapıya sahiptir. Ayrıca Rahş zıhrlı aracının dış koruma zırhı da 30 mm kalibreli silahların mermilerine karşı dayanıklıdır. Rahş zırhlı aracı 12.7 mm’lik otomatik bir makineli silahla donatılmıştır. Ayrıca kent savaşlarında da kullanılmak üzere tazyikli su tüfeklerine de sahiptir. Tabii bu zırhlı araca başka silahları da monte etmek mümkün. Bu bağlamda Emniyet güçlerine ait Rahş zırhlı araçlarında bu araçların tavanına 23 mm’lik iki namlulu 850 kilogramlık bir top monte edilmiştir. Bir başka Rahş versiyonlarında da bu araçlar eğri çizgili metal şeritler ile kaplanmıştır. Bu versiyonda küçük gözenekler kaldırılmış ve onun yerine arabanın üstüne 6 periskop yerleştirilmiştir. Buna ilaveten ateş gözenekleri de 6’ya indirilmiştir.

Rahş zırhlı aracının dış kısmı çelikten yapılmıştır. Direksiyon arabanın sol tarafında komuta edenin yan koltuğunda yer almaktadır. Mürettebatın oturduğu ön kısım, kurşun geçirmez panellerle kaplanmıştır. Bu araba 8 askeri de taşımak kabiliyetine sahiptir. Bu arabanın kurşun geçirmez yapısı askerlerin yüksek bir korunurluk düzeyi sayesinde silahlarını doğrultmalarına imkan tanır.

Rahş zırhlı personel taşıyıcısı seramikten kompozit panellerden yapılan zırhlı bir yüzeye sahip olup 12.7 ve 14.5 mm’lik mermiler karşısında dayanıklılık göstermektedir. Ayrıca kamuflaj amacı ile sis ve duman teçhizatına da sahiptir. Mürettebat ve taşıdığı askerleri kimyasal, mikrobik ve nükleer saldırılardan korumak için de kendine has teçhizata sahiptir.

Mürettebat ve askerler hızlı bir şekilde iki tarafta bulunan kapılardan ya da arabanın arkasındaki çifte kapıdan giriş çıkış yapabilirler. Bu zırhlı personel taşıyıcı araç farklı versiyonlarda üretilmiştir. Bu versiyonlardan birinde aracın üst kısmına tek ayaklı yüksek manevra ve dönüş gücüne sahip 12.7 mm’lik makineli silah yerleştirilmiştir. Diğer versiyonlarda ise U-2-23 uçaksavar topu, Rus BMP-2 zırhlı aracında olduğu gibi 30 mm’lik makineli silah, bu araca monte edilmiştir.

Rahş zırhlı personel taşıyıcısı taarruz sırasında 7 bin 500 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Ayrıca maksimum ağırlığı da 9 bin kilogram olabilir. Bu aracın uzunluğu, eni ve yüksekliği sırası ile 6.06 metre, 2.4 metre ve 2.43 metredir. 4 silindirli dizel motoru 155 beygir gücü ile karayollarında 80 ila 100 kilometre hız yapma imkanı tanımıştır. Ayrı zamanda bu personel taşıyıcı aracı yüzde 65 eğimli alanlarda da hareket etme gücüne sahiptir.

Rahş zırhlı personel taşıyıcı aracı için öngörülen standart teçhizatlar arasında lastiklerin hava basıncını kontrol etmek ve düzenlemek için öngörülen hava basıncı sistemine değinmek mümkün. Ayrıca diferansiyel kilidi ve vinç modu da bulunmaktadır. Bu zırhlı araç İran’ın iklimsel koşullarına uygun olarak yapıldığında yüksek bir çevre basıncı alanında kullanılmaktadır. Bu bağlamda havalandırma standartlarına tam olarak uyulmuştur. Rahş zırhlı aracının iyi bir manevra gücüne sahip olmasından dolayı geniş çaplı operasyonlarda kullanılabilir. Bu bağlamda bu zırhlı araçlar özellikle de sınır muhafaza birlikleri için çok kullanışlı bir araç sayılır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.