FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramallah yönetimi cami hoparlörlerinden Kuran okunmasını yasakladı

Ramallah yönetimi işgal altındaki Batı Yaka’da yeni bir karara imza atarak cami hoparlörlerinden Kur’an-ı Kerim okunmasını ve namazların cami dışına yayınlanmasını yasakladı.

Kararda, cami dışındaki hoparlörlerden sadece ezanın duyulmasına izin verildiği ve Kur’an-ı Kerim okunurken veya namaz sırasında ise sadece cami içindeki hoparlörlerin kullanılabileceği belirtildi.

Batı Yaka’da yaşayan Filistinlilerin bu karara tepki gösterdiği ve karardan rahatsız olduğu, kararın camilerin kapılarına asıldığı ve birçok camide daha önce ezandan önce hoparlörlerden işitilen Kur’an-ı Kerim sesinin artık duyulmadığı bildirildi.

Gayrımeşru Selam Feyyad hükümeti Vakıflar Bakanı’nın kalemini sadece bu tür kararlar imzalamak için kullanmakla suçlayan cemaat, bakanlık binasının Kudüs’teki El-Ayzeriyye’den Ramallah kentine taşınmasını ve kentteki yetimler okuluna el konularak bakanlık binasına dönüştürülmesini de eleştirdi.

Batı Yaka cemaati, Ramallah yönetiminin imamları ve müezzinleri tutuklamakla veya görevden almakla kalmayıp, Cuma hutbelerinde de kendi siyasi propagandasını yansıtan hutbelerin okunmasını zorunlu hale getirdiğini söyledi.

Batı Yaka halkı, Ramallah yönetiminin işgal altındaki topraklarda barlara ve gece kulüplerine izin vererek rezalete hoşgörülü yaklaştığını, buna karşılık imamlara ve camilere karşı oldukça katı bir tavır benimsediğini belirterek bu durumu şiddetle kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.