FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramallah yönetimi Hamas’a mensup esirleri kamuda görevlendirmiyor

Kahire’de varılan barış anlaşmasını takmayan ve Filistin halkını bölmeye devam eden Ramallah yönetiminin esir takasıyla özgürlüğe kavuşan esirlerden Hamas’a mensup olanları hükümet kurumlarında görevlendirmediği belirtildi.

Esirlerden biri verdiği bilgide, Ramallah yönetiminin kendilerine işgal zindanlarında on yıldan fazla kalan esirlerin önce hükümet kurumlarına alınacağını ardından emekli edilip, kaldıkları yıllara göre tazminat ve maaş alacaklarını ilettiğini belirtti.

İsmini vermeyen esir devamla şunları söyledi: “Esirlerden oluşan bir komisyonun Ramallah’taki Esirler Bakanı İsa Karakı’ ile yaptığı görüşmede esirlerin normal emekli gibi maaşının %70’ını değil de maaşının %100’ünü alacağını ileten bakan, esirlerden de hiçbir taraftan ve gruptan maaş ve yardım almadığına dair bir belgeyi imzalamalarını istedi.”

Esir sözlerini şöyle sürdürdü: “Belgeyi imzaladıktan sonra söz konusu sürecin başlaması için Ebu Mazin’in imzasını beklediklerini ileten Rehabilitasyon Merkezi, alacağımız maaşın da kaldığımız yıllara göre olacağını ifade etti. Buna göre her esir kaldığı yıla göre maaş alacak ve alacağı maaş ve tazminat onu başka bir yerde iş aramasına ihtiyaç bırakmayacak, gençliğini bu dava uğruna veren bu değerli insanların onurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacaktı.”

Esirler kendilerinde talep edilen her şeyi yerine getirdikten sonra Rehabilitasyon Merkezi’den gelen telefonla sarsıldılar. Çünkü gelen telefon esirlere iki bin Şikel verileceğini ve hükümet kurumlarında görevlendirilmeyeceklerini ifade ediyordu.

Esirler arasında ayrımcılık yapan ve iç bölünmeyi daha da derinleştiren böyle bir kararı kınadıklarını belirten esirler “Doğrusu hükümetin bizi görevden muaf tutup verdiği sözden caymasıyla sarsıldık. Kimseden yardım dilenmiyoruz. Zindanlarda geçirdiğimiz yılların telafisi için de kimseden tazminat istemiyoruz. Bütün bedelleri Allah için ödedik ve sevabını da Allah’tan bekliyoruz. Ancak buna rağmen her esire karşı ulusal bir tavır bekliyorduk. Esirlere karşı hizbi ve ailevi bağlardan uzak onurlu bir muamele beklerdik” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.