FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramallah yönetimi yahudi yerleşimcilerin ürünlerini aklıyor

Bisan Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından bugün (25 Temmuz Perşembe) yayınlanan raporda Ramallah yönetimi, Eriha’daki bir ortak sanayi kurumu projesiyle yahudi yerleşim merkezlerinde üretilen ürünleri aklama çalışması yapmakla itham edildi.

Bisan Merkezi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bisan Merkezi’nde, Ramallah hükümetinin planlama işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Ebu Ramazan’ın Eriha’daki el-Inter Oteli’nde Filistin’le ilgili sanayi projelerinin hayata geçirilmesi konusunun görüşüleceğini söylemesi üzerine şaşırdık. Gerçekte bu yeni gibi sunulan eski bir mevzuydu. Filistin’in sanayi alanıyla ilgili değildi. Finansör Japonya’nın ifadesine göre “barışı geliştirme” planı çerçevesinde dönüyordu. Fakat sunulan ve Japonya tarafından finanse edilen projenin Filistin’in tarım ve sanayisiyle bir ilgisi yoktu. İsrail, Ürdün, Özerk Yönetim ve Japonya’nın ortaklığıyla yürütülen bir projeydi. Fakat projede Ürdün’ü İçişleri Bakanı, Japonya’yı Dış İşleri Bakanı ve Filistin’i de adını sürekli görüşmeler heyetine yazdıran Saib Arikat yani sanayi, tarım ve kalkınma ile ilgileri olmayan kişiler temsil ediyordu.”

Bisan’ın raporunda bu hususlara dikkat çekildikten sonra Eriha’daki projede, yahudi yerleşim merkezlerinin çiftliklerinde üretilen ürünlerin aklanıp piyasaya sürülmesinin hedeflendiğine ve üstelik projede birinci ortağın siyonist işgal devleti olacağına dikkat çekiliyor. Böyle bir projenin de “barış” şemsiyesi altında ve sadece Filistinlilerin topraklarını gasp edenlerin çıkarlarının sağlama alınması amacıyla hayata geçirilmeye çalışıldığı vurgulanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.