FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramallah yönetiminin bütçesinin üçte biri güvenlik harcamalarına gidiyor

Son günlerde yapılan bir araştırma, Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin işgal rejimini ve Siyonist gaspçıları korumak, yeni bir intifadanın başlamasını önlemek ve direnişçilerin peşine düşmek için Filistin Özerk Yönetimi bütçesinin yaklaşık üçte birini harcadığını ortaya çıkardı.

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü “MAS” tarafından yayınlanan araştırmada, Koruyucu Güvenlik, Genel İstihbarat, Polis ve Ulusal Güvenlik birimlerinin harcamalarının 2011 yılı gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 31’ine ulaştığı bildirildi.

Ahmed Gabbace tarafından yapılan araştırmada, sağlık sektörünün genel harcamalardan payının yüzde 11 ve eğitimin payının yüzde 19.4 olduğu, sosyal hizmetlere ise yüzde 43 ile aslan payının ayrıldığı, Filistin Özerk Yönetimi’nin 2011 yılı gelirlerinin 8.5 milyar şikeli aştığı ifade edildi.

Wikipedia’ya göre Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı Batı Yaka’da 78 bin ve Gazze Şeridi’nde 30 bin güvenlik çalışanı var.

Bu arada, Nablus’taki En-Necah Üniversitesi öğretim görevlilerinden Filistinli siyasi bilimler uzmanı Prof. Abdüssettar Kasım, sorunun Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Siyonist işgal güçleriyle yaptığı güvenlik koordinasyonunda gizli olduğunu söyledi.

Kasım, Siyonist işgal ordusu Batı Yaka’da dilediği gibi at oynatırken halkını korumaktan aciz ve görevi direnişçilerin peşine düşmekten başka bir şey olmayan güvenlik birimlerine ihtiyaç olmadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.