FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramallah yönetiminin işgalci aleyhine dava açmama sözü eleştirildi

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Ramallah yönetiminin Amerika Birleşik Devletleri’ne uluslararası kuruluşlara ve ajanslara üye olmak istememe ve işgal rejimi aleyhinde dava açmama sözü vermesinin müzakerelere dönüşün önceden ödenmiş bedeli olduğunu söyledi.

Ramallah Hükümeti Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’nin Washington’a verdiği söz gereği uluslararası kuruluşlara ve ajanslara üye olma ve İsrail aleyhine uluslararası mahkemelerde dava açma çabalarını dondurduğunu açıkladı.

Riyad El-Maliki, Filistin medyası tarafından (1 Mayıs Çarşamba) yayınlanan açıklamasında, “ABD Başkanı Barack Obama’nın Ramallah’ı ziyareti sırasında, barış sürecine ve iki devletli çözüme daha fazla şans tanımak için iyi niyet göstergesi olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye uluslararası çeşitli kuruluşlara üyelik çabalarımızı dondurma sözü verdik” dedi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Yusuf Rezka, Ramallah yönetiminin Filistin halkının iradesini yok sayarak Filistin’le ilgili tek taraflı kararlar vermesinin üzüntü verici olduğunu belirtti.

Rezka, bu kararın Filistin halkının görüşünü ve arzusunu yansıtmadığını ifade ederek, kararın sadece Ramallah’ta yönetimi tekellerine alan küçük bir grubun görüşü olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.