HaberlerİranOrtadoğu

Ramazan ayı, cesurca direnişin prova ayıdır

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad dün iftar yemeğini yetimlerle yerken yaptığı konuşmada “Ramazan zorbalar, aşırıcılar ve istilacıların istekleri karşısında cesaret gösterip direnmenin prova edildiği aydır” dedi.

Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad, dün akşam iftar yemeğini yetimlerle birlikte yerken, yaptığı konuşmada ilk önce mübarek Ramazan ayının başlamasını İslami İran halkı ve insanlık camiasına kutladı. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra insanın kemale doğru ilerlerken başarılı olmasında rol oynayan faktörlere değinirken “Bu yolda ilk faktör Allah’a yürekten inanmaktır. İşte bu inanç, insanın özündeki ilahi özellikleri güçlendirir” diye vurguladı.

İnancın yanında kutsal hedefler uğruna gayret ve çabanın da şart olduğunun altını çizen Dr Ahmedinejad daha sonra bu iki faktörü de sabır ve zorluklar karşısında dirençli olmanın tamamladığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad konuşmasının devamında Allah’a tevekkül etmenin de önemli bir faktör olduğuna dikkat çekerken “İnsan eğer kendini Allah’ın iradesine teslim ederse, yüce Allah da, insanın doğru yolu bulamasında ona yardım eder ve yolu üzerindeki olumsuzlukları da ortadan kaldırır” diye ilave etti.

Bu faktörlerin de doğru bir rehber ve yol göstericiyle tamamlandığını belirten Dr Ahmedinejad, bu hususta “Dünyada nice insanlar vardır ki görünüşte ibadet ehlidirler. Fakat bakarsınız insanlık âleminde kişilik ve saygınlık olarak yerleri yoktur. Böyle durumda insanın doğru yolu bilen bir rehbere ihtiyacı var. Yani bir İmam’a, daha doğrusu Eimme-i Ethar’a ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra Ramazan ayını tanımlarken “Ramazan ayı, yüce Allah’a inancın, çabanın, sabrın, Allah’a tevekkülün ve varlık İmamı’na bağlanmanın provasının yapıldığı bir aydır. Dünyada karşılaştığımız tüm problemler de, bu faktörlerden uzak duranlardan kaynaklanıyor. Zira onlar yüce Allah’a değil, Şeytan’a uyuyorlar. Yakın bir örneğini de Bush zamanında gördük. New York’ta iki bina saldırıya maruz kaldı bahanesiyle Afganistan ve Irak’ı işgal etti. Kadın, çocuk, ihtiyar demeden yüz binlerce masum insanı katletti, evsiz barksız bıraktı” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.