FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramazan’da Filistinli işçilere yönelik işkence ve eziyet de arttı

İşgal yönetimi, Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgelerindeki panolara yerleştirdiği ilanlarda Ramazan’da Filistinlilere yönelik uygulamaların iyileştirildiğini ileri sürüyor. Ama yaşananlar iddia edilenlerin tamamen tersini söylüyor. Batı Yaka’da ikamet ederek 1948’de işgal edilmiş bölgede çalışan işçilerin karşılaştığı uygulamalar da iddia edilenlerin tamamen tersi.

Filistin’in Batı Yaka bölgesinde ikamet eden Filistinlilerin bazıları, kendi bölgelerinde işsiz kalmaları sebebiyle 1948’de işgal edilmiş bölgelerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu işçiler gündelik olarak kendi bölgelerinden “İsrail” olarak gösterilen 1948 bölgesine gidip dönmek ve bunun için askerî kontrol noktalarından geçmek zorundalar. Bu kontrol noktalarında bazen çok çirkin muamelelere, eziyetlere ve hakaretlere maruz kalıyorlar. Bazı zamanlarda hiçbir sebep olmaksızın tamamen keyfi sebeplerle bekletiliyorlar.

Ramazan ayının başından itibaren söz konusu kontrol noktalarındaki kasıtlı eziyetler ve işkenceler daha da arttı. Bu konuda Filistin İşçiler Birliği Başkanı Haydar İbrahim, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine şu bilgileri verdi:

“İşçiler Birliği Ramazan’ın başlangıcından bu yana yüzlerce işçinin gözaltına alınması veya aşağılayıcı uygulamaya maruz kalması olayını tespit etti. Ramazan’ın başından itibaren, ilk on gün içerisinde 20 işçi de sorgulanmak üzere tutuklandı. Haklarında güvenlik dosyası olduğu iddiasıyla bu tutuklamalar yapılıyor.”

İşçilerden Velid Hudayr’ın verdiği bilgilere göre işgal güçleri sadece sözlü ve fiili eziyetlerde bulunmakla kalmıyor aynı zamanda keyfi sebeplerle para cezaları alıyorlar. Son günlerde bu cezaların miktarları da artırıldı. Bazen üç bin şikele kadar para cezası isteniyor.

Ramazan’da aynı zamanda işçilerin yararlandığı nakliye araçlarının ve diğer hizmetlerin fiyatları da artırıldı. O yüzden işçiler bazen masraflarını aşağı çekmek amacıyla tehlikeli araçlara binme ihtiyacı duyuyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.