FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramazan’ın ilk cumasında Filistinliler Mescidi Aksa’ya akın etti

Ramazan’ın ilk Cuma’sında Filistinliler yine Cuma namazlarını kutsal Mescidi Aksa’da kılmak amacıyla bu camiye akın etti. Gerek Kudüs’ten ve gerekse Kudüs’ün dışından on binlerce Filistinlinin Cuma namazlarını Mescidi Aksa’da kılabilmek için yollara döküldüğü ifade edildi.

İşgal devletinin, Müslümanların bu kutsal mabette ibadetlerini yerine getirmelerini engelleme amaçlı bütün çabalarına rağmen Filistinli Müslümanlar Mescidi Aksa’ya sahip çıkma konusundaki gayretlerini artırarak sürdürüyorlar.

İşgal devletinin Kudüs dışından gelenlerin girişlerini engellemek amacıyla şehrin girişlerinde değişik noktalarda askerî barikatlar oluşturduğu ifade edildi. Bu barikatlar Cuma namazlarını Mescidi Aksa’da kılmak amacıyla Kudüs dışından gelenlerin girişlerini bayağı zorlaştırdı ve birçoklarının girişleri de tamamen engellendi.

İşgal yönetimi birkaç gün önceden yaptığı açıklamada Cuma namazında da, erkeklerden sadece 40 yaşını geçmiş olanların Mescidi Aksa’da namaz kılmalarına izin verileceğini bildirmişti. Ayrıca Batı Yaka bölgesinden Ramazan süresince sadece 60 yaşın üstündekilerin Kudüs’e girmelerine izin verileceğini duyurmuştu.

Buna karşılık Yüksek İslam Konseyi tarafından yapılan çağrıda Mescidi Aksa’ya akın edilmesi, onun itibarının ve saygınlığının korunması için gereken gayretin gösterilmesi talep edilmişti. Yüksek İslam Konseyi’nin çağrısında özellikle Ramazan’da bu kutsal caminin sürekli dolu olması ve baskınlara karşı korunması için burada bolca itikaflara girilmesi, çokça Kur’an okunması ve ibadetler yapılması istenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.