FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramazan’ın son cuma’sında Filistinliler Mescidi Aksa’ya akın etti

Siyonist İsrail güçlerinin bütün engellemelerine rağmen 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarıyla Batı Yaka’dan yüz binlerce Filistinli son Cuma namazını Mescidi Aksa’da kılmak için adeta seferber oldu.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi dün (2 Ağustos) öğleden sonra yayınladığı açıklamada, Ramazan’ın son cumasında 400 bin Filistinlinin Mescidi Aksa’ya gelip namaz kıldığını belirtti.

Açıklamada ayrıca, işgal güçlerinin dün Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya ulaşmalarını engellemek için birçok noktada barikat kurduğu, kimlik kontrolü yaparken de binlerce insanı geri çevirdiği kaydedildi.

Kadın, erkek, genç ve çocuk binlerce Filistinlilerin Ramazan’ın son Cuma’sını Mescidi Aksa’da kılmak için sabah erken saatlerde evlerinden çıktıklarını, Mescidi Aksa’ya gelirken işgal güçleri tarafından oluşturulan askeri barikatlara takıldıklarını, gelen insanların fazla olması ve işgal askerlerinin kimlikleri tek tek kontrol etmesi nedeniyle uzun kuyrukların oluştuğunu belirten El-Aksa Müessesesi, birçok insanın da geri çevrildiğini ifade etti.

Ramazan’ın son günlerinde hizmetlerini artıran El-Beyarik Müessesesi ise Filistinlileri taşımak için 200 otobüs tahsis ettiğini, Ramazan’ın son günlerini Mescidi Aksa’da geçirmek isteyenler için de yemek ve su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gereken tedbirleri aldığını duyurdu.

Gelen cemaate de değinen El-Beyarik Müessesesi, havanın sıcak olmasına rağmen Kudüs, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin toprakları ve Batı Yaka’dan yol bulanların son Cuma’da camiyi doldurduklarını, Mescidi Aksa’nın dışına taşan cemaatin çevredeki cadde ve meydanları da doldurduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.