FilistinHaberlerOrtadoğu

Ramazan’ın üçüncü cumasında yüz binler yine Mescidi Aksa’ya akın ediyor

el-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi’nin verdiği bilgilere göre işgal devletinin bütün engellemelerine rağmen bugün yine yüz binler Cuma namazlarını kılmak üzere Mescidi Aksa’ya akın ediyor.

Ramazan’ın üçüncü Cuma’sında Mescidi Aksa’ya yöneliş dün akşamdan itibaren başladı. Çok sayıda Müslüman dün akşamdan itibaren bu kutsal mabette itikafa girmeye başladı. İtikafa girenlerin sayısı sabah namazına gelen büyük kalabalığın önemli bir kısmının Cuma namazını da bu camide kılacak şekilde itikafa girmesiyle arttı.

el-Aksa Müessesesi’nin verdiği bilgiye göre gerek Kudüs’ten, gerek Batı Yaka’dan ve gerekse 1948’de işgal edilmiş bölgeden çok sayıda Filistinli mübarek Ramazan ayının üçüncü Cuma’sında da Cuma namazlarını bu camide kılmak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren harekete geçti.

Bu akın sebebiyle sabahın erken saatlerinden itibaren Mescidi Aksa’nın bütün kapılarında büyük bir kalabalık oluşmaya başladığı ifade edildi.

Bu arada işgal güçleri de yoğun bir kontrol işlemi yapmak ve geçişleri zorlaştırmak amacıyla özellikle Kudüs’ün Mescidi Aksa’ya açılan caddelerinde ve Mescidi Aksa’nın kapıları önünde büyük kalabalıklar oluşturdular. Ancak işgal devletinin güvenlik organlarının bütün bu kontrol organları Mescidi Aksa’ya doğru akan insan selini engelleyemiyor.

İşgal yönetiminin tüm engellemelerine rağmen Mescidi Aksa’da Ramazan’ın birinci Cuma’sında 200 bin, ikinci Cuma’sında da 350 bin kişiyi bulan birer cemaat oluşmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.