BilimselHaberlerOrtadoğu

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı: Hepatit C tedavisinde kullanılacak ilaç haftaya piyasaya sunulacak

İran İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Araştırma ve Teknoloji İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Rıza Melikzade, bilim temelli şirketlerin toplantısında bir konuşma yaptı.

İran İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Araştırma ve Teknoloji İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Rıza Melikzade bu toplantıda yaptığı konuşmada “Sofosbuvir adlı sözkonusu ilaç, Hepatit C tedavisinde kullanılacak. Yurt içinde üretilen ilaçlar ithal ilaçlarla aynı kalitede ve hastalıkların tedavisinde aynı etkiyi bırakabiliyor” diye konuştu.

Hepatit C tedavisinde kullanılacak iki yan ilacın da yurt içinde üretildiğini belirten Melikzade “Şuan elimizde bulunan ilaçlarla Hepatit C hastalığını tedavi edebiliriz ve gelecekte Hepatit C’yi tamamen yok edebileceğimizi söyleyebilirim. Hepatit C’nin tedavi süresi 3 aydır ve hastalar her gün bir hap kullanmalılar” diye vurguladı.

13 Eylül’de düzenlenmesi planlanan 1. Sağlık Sektörü Bilim Temelli Şirketler Zirve Toplantısı’na işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Araştırma ve Teknoloji İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Rıza Melikzade “Sözkonusu toplantıda sağlık sektöründeki bilim temelli firmaların desteklenme stratejileri ele alınacak” diye ifade etti.

Bilim temelli şirketlerin genelde eczacılık, tıp malzemeleri ve nanoteknoloji alanında faaliyet gösterdiğinin altını çizen İran İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Araştırma ve Teknoloji İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Rıza Melikzade “2015 Eylül’üne kadar Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Teknoloji Yardımcılığı tarafından 1700 bilim temelli şirket kayda alınmış ve bunlardan 443’ü sağlık sektöründeki bilim temelli firmalardır” diye açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.