HaberlerİranOrtadoğu

ran ve Rusya 14. Ticari ve ekonomi işbirliği ortak komisyonu, Moskova’da düzenlendi

İran ve Rusya 14. Ticari ve ekonomi işbirliği ortak komisyonu, İran ekonomi ve maliye bakanı Mesud Kerbasiyan’ın katılımı ile dün Moskova’da düzenlendi.

İran İslam cumhuriyeti ekonomi ve maliye bakanı Kerbasiyan, 75 kişilik özel ve kamu sektörü temsilcilerinden oluşan bir heyet başkanlığında Pazar günü Moskova’ya gitti.

İran ve Rusya ortak ekonomi komisyonu İranlı başkanı ve Rusya enerji bakanı ve ortak komisyonu Rus başkanı Alexander Novak,tarım, sağlık, gümrük ve ticaret, yol, taşımacılık, enerji gibi çeşitli alanlarda yatırım ve ticari ve ekonomi mevcut ve gelecek projeler ve tasarımları, ortak komisyonun 14 komitenin faaliyetleri çerçevesinde ele aldılar.

Söz konusu oturumun önemini daha da arttıran konu ise uluslararası Bercam nükleer anlaşması üzerine odaklanması ve kongrenin İran ve Rusya’ya karşı yaptırımları uygulama bağlamdaki çalışmalarına karşı mücadelenin zaruretidir. Bu konu, Amerika yaptırımlarının etkilerini azaltma yönünde koordinasyon sağlamak için yeni teamülleri gündeme getirmiştir.

İran ve Rusya ortak ekonomi odası başkanı Esedullah Askeroladi Tahran ve Moskova arasındaki ilişkiler düzeyinde şöyle diyor: son 4 yılda iki ülke, aralarındaki ilişkilerde bir çok gelişmeye şahit oldular ve bu oturum çok hassas ve önemlidir.

Söz konusu bileşenler dikkate alınarak, İran ve Rusya ekonomi oturumu 3 açıdan ele alınabilir.

Birinci açı, İran ve Rusya ekonomi strateji ilişkilerin gelişmesi önemimin endeksi ve söz konusu ilişkilerin komşuları için faydalı ve yararlı olmasıdır.

İkincisi ise ortak tehditlerle mücadele ve sorunlara karşı işbirliğinin güçlendirilmesi zaruretidir.

Üçüncüsü ise söz konusu oturumun “kuzye- güney” koridoru ekseninde bölgesel işbirliklerine çeşitlilik kazandırmak ve gelişmesine vurgu yapmasıdır. Bu tranzit geçit, Fars Körfezi ülkeleri ve Hindistan yarım adası ülkeleri ile bağlantıyı sağlarken İran vasıtası ile Azerbaycan cumhuriyeti ve oradan da Rusya, kuzey ve doğu Avrupa bölgesine ulaşmaya imkan sağlıyor.

Bu proje çerçevesinde AVRASYA ekonomi birliği bağlamında da diğer hedefler izleniyor ki bölgesel ilişkilerin gelişmesi ve güçlendirilmesine sebep olacaktır.

Avrasya bölgesi üst düzey araştırmacı ve uzman Dr. Mahmud Şuri’ye göre, son 3 yılda İran ve Rusya arasında kurulan ilişkilerin alt yapıları nedeni ile eğer ülke içinde bazı kapasiteler oluşturulursa gelecekte iki ülke arasında daha ciddi ve istikrarlı ilişkilere şahit olunacaktır.

Seyyid Imam Ali Hamaney de kasım 2017 tarihinde Rusya federasyon cumhurbaşkanı Vladimir putin ile Tahran’daki görüşmede Amerika’nın İran ve Rusya aleyhindeki yaptırımlara karşı ortak işbirliğinin yararlı olduğuna işaretle, ” maalesef Amerikalılar kendi haydutluğuna devam ediyorlar ve mantığa dayanarak doru yollar kullanmakla onlara karşı doğru davranmak gerekiyor” dedi.

Yapılan görüşmede Rusya cumhrubaşkanı Vladimir putin de İran’ın Rusya için “stratejik ortak” ve “büyük komşu” olduğuna işaretle, ilişkilerin tüm açılardan güçlendirilmesi ve gelişmesi için her alan ve her fırsatı değerlendireceklerini vurguladı.

Tüm bu bileşenler , İran ve Rusya ilişkilerinin yeni bir aşamaya girdiğini, onun stratejik hedeflerinden birinin ortak tehditlere karşı mücadele ve bölgedeki krizler ve şartlara göre ilişkilerin güçlendirilmesidir.

Kapalı