İran

Rebii: İran’ın nükleer enerjiye bakışı uzun vadelidir

İran Hükûmet Sözcüsü Ali Rebii, nükleer enerji üretimine bakışları uzun vadeli bir bakış olduğunu belirtti.

Nükleer teknoloji günü dolayısıyla bir yazı yayımlayan hükûmet Sözcüsü Ali Rebii, İran İslam Cumhuriyeti enerji kaynakları ve ülkenin iktisadi kalkınması doğrultusunda nükleer enerji üretimini uzun vadeli bir çalışma olarak gündemine aldığını belirtti.

Rebii şöyle devam etti:

Bu süre zarfında ve tüm zorluklara rağmen çalışmalarına devam eden yüzlerce İranlı bilim adamının emekleri sayesinde bugün İran nükleer teknolojisini geliştirmekte dünyadan geri kalmadığı gibi şimdi bu alanda seyrek sayıda ülkelerden biri oldu..

Rebii yazısında, bugün İran’da nükleer bilim ve teknoloji üzerindeki araştırma çalışmaları göz kamaştıran boyutta ilerlediğini vurguladı.

Rebii, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin emsalsiz fetvası nükleer enerjiyi insanlara zarar vermeksizin üretmeye yeni bir bakış kazandırdığını ve İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğu yönünde uluslararası camiaya de açık ve net bir güvence sunduğunu kaydetti.

Hükûmet Sözcüsü Rebii, İran İslam Cumhuriyeti şimdi en gelişmiş nükleer teknoloji programına sahip olduğu gibi nükleer sanayi alanında de en şeffaf çalışmaları sürdürdüğünü belirtti.

İran’da hş. takvimine göre 20 Ferverdin günü nükleer teknoloji milli günü olarak adlandırılmıştır.

İAEK nükleer teknoloji milli gününde tıp ve ilaç alanlarıyla ilgili 33 yeni kazanımı açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.