FilistinHaberlerOrtadoğu

Refah sınır kapısı üç günlüğüne açıldı

Mısır yönetiminin kabul etmiş olduğu Rafah Salahuddin sınır kapısının üç günlüğüne iki taraflı olarak geçişe açılması uygulaması bugün (3 Ağustos Pazartesi) fiilen başladı. Filistin İçişleri Bakanlığı tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada geçişin fiilen başladığı ve ilk etapta üç otobüsün Mısır tarafına geçtiği bildirildi. Bakanlık açıklamasında geçiş için sırada bekleyenlerin sayısının çok olduğu, bunların önemli bir kısmını da dışarıda tedavi görmek isteyen hastaların oluşturduğu hatırlatılarak Mısır yönetiminin geçişleri kolaylaştırmasını ve hızlandırmasını beklediklerini dile getirdi.

Filistin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İhab el-Gasib kısa süre önce yaptığı basın açıklamasında yığılmaların sorun oluşturmaması için işlemlerin hızlandırılması beklentisi içinde olduklarını vurguladı.

Gasin’in verdiği bilgilere göre kapının açılış saatine kadar geçiş için isimlerini yazdıranların sayısı 8131’e ulaştı. Hastalık sebebiyle müracaat edenlerin sayısı 650 olarak açıklandı. Diğerleri içinde 2685 kişi dışarıda ikamet, 945 kişi yabancı ülke vizesi alma, 574 kişi de öğrenim sebebiyle çıkmak istediğini bildirdi. 1290 kişi ise yabancı pasaportlu.

Gasin, Mısır tarafından geçiş için kendilerine 1000 kişilik bir isim listesinin iletildiğini söyledi.

Gasin, Mısır yönetiminin kendilerine geçiş yapacakların yolculuklarını tamamlamalarına da yardımcı olacağı taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.