AsyaHaberler

Rehber Ali Hamaney, İslam dünyasının iftihar kaynağıdır

Tacikistanlı araştırmacı Nazarov “İmam Ali Hamaney gibi bir şahsiyet, İslam dünyası için bir gurur ve iftihar kaynağıdır” dedi.

İran’ın Kum kentinde düzenlenen “Camiat-ul Mustafa El-Alemiye” adlı kısa süreli bir kursa katılmak üzere Tacikistan’dan gelen gruba Başkanlık eden Devlet Nazarov, İran’la ilgili izlenimlerini anlatırken “İran’da İmam Ali Hamaney gibi bir dini rehberin bulunması bizim için de bir gurur ve övünç kaynağıdır” dedi.

Nazarov ayrıca “Orta Asya ülkelerinde halkların çoğu Sünni ve Hanefi mezhebine mensuptur. Biz de Hanefi olarak, mezhebimizin Hz Ali (sa) ve Ehl-i Beyt’e bağlılıkları açısından öncü olduğunu ilan ediyoruz” ifadesini kullanırken “Orta Asya ülkelerinde Hanefi olan aileler arasında her çocuktan en az birinin adı Ali, Hasan veya Hüseyin’dir” diye ekledi.

Tacikistanlı araştırmacı Nazarov daha sonra İran-Tacikistan arasında sıkı bağ ve ilişkileri değerlendirirken “Tacikistan’la İran, birbirinin kopmaz parçaları sayılır. Tacikistan’da büyük çoğunluğun düşüncesi budur” diye konuştu.

Nazarov ayrıca “Avrupa’da farklı dinler ve mezhepler bir arada olmasına rağmen, o ülkeler dünyevi menfaatler uğruna birleşip tek bir güç olabilmişler” diye hatırlatırken “Eğer İslami mezheplerin âlimleri, birbirleriyle sürekli iyi ilişki içinde olurlarsa, hiçbir ecnebi araya girip mezhep çatışması ve ihtilaf oluşturamaz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.