Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber, Hubregan Meclisi üyeleri ile görüştü – Fotoğraf Galerisi

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney, İslam nizamı ve bu nizamın İslam dünyasının uyanışındaki etkilerinin sömürücü güçlerin çıkarlarını tehlikeye düşürdüğünü belirtti.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney dün sabah Tahran’da fakihler meclisi başkanı ve üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada İslam nizamı ve onun İslam dünyasının uyanmasındaki bereketli etkilerinin tüm sömürücü güçlerin çıkarlarını tehlikeye düşürdüğünü, zalimler ve müstekbirlerin İslam cumhuriyeti ile düşmanlığına sebep olduğunu ifade ederek, bu yüzden nizamın güçlenmesi ve korunması için var güç ile çalışılması gerektiğini belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney nizamın esas temel unsurunun Tevhid olduğuna, insanı keramet ve isteklerinin yanısıra halkın oylarının İslam nizamının diğer temellerini oluşturduğuna değinerek, ‘Söz konusu islami bakış açısı sayesinde halkın rolü , varlığı ve onun en önemli tecellisi olan seçimler, toplum ve ülkenin en esaslı konusudur; bu yüzden İslam cumhuriyetinde seçimler, göstermelik ve zahiri değil gerçekçi bir harekettir” dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney ayrıca şöyle dedi: demokrasi iddiasında bulunan diğer ülkelere rağmen, İslam nizamında güç ve servet çeteleri halkın oylarının kaderini belirlemiyor ve halk kendi iradesi ile karar veriyor. Bu teşhis bazen yanlış bile olsa, halkın kararı olduğu için ona teslim olmak gerekir.

Rehber İmam Ali Hamaney temel konular ve hüviyet meselesinde İslam nizamı düşmanları ile aradaki sınırların belirlenmesi üzerine vurgu yaparak, tali konularda görüş ayrılıklarının ilerlemeye bile sebep olabileceğini belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney, sağlıklı rekabet, toplumun canlanması, nizamın daha da güçlenmesi ve yönetimdeki değişikliği, halkın İslam nizamındaki seçimlere katılmasının berektlerinden olduğuna değinerek, sosyal bir düzenin devam etmesi için istikrarla birlikte değişikliğin olduğunu, bu yüzden İslam cumhuriyetinde istikrarın korunması ile seçim rekabetleri ve ondan kaynaklanan değişikliklerin nizamın çerçevesinde gerçekleştiğini belirterek, birinin hatalı hareket ederek söz konusu sınırları aşarak seçim rekabetlerine katılması halinde seçimin doğru kuralları dışına çıkmış olacağını ifade etti.

Rehber İmam Ali Hamaney sözlerinin devamında ayrıca yasaları ve çoğunluk halkın oylarını kabul etmek istemeyip gurur verici olan 40 milyonluk katılımı zaaf noktası haline getirmek isteyenlerin, aslında kendilerini bu kurtuluş gemisinden çıkardıklarını ve İslam nizamı çerçevesinde varlık salahiyetini kaybettiklerini belirtti.

Söz konusu görüşmenin başında rehberin seçimi ve denetimi ile görevli bilgeler, hubregan meclisi başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani de söz konusu toplantının halkın 9 Dey tarihi ve İslam inkılabı zafer yıl dönümü 22 Behmen yürüyüşlerine geniş katılıması sayesinde daha neşeli ve canlı olarak hazırlandığını ve hobregan meclisi toplantılarının huzur ve yüksek çalışma şevki ile gerçekleştiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.