Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber: Nükleer silah kullanımı haramdır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Seyyid Ali Hamaney, ilk uluslararası silahsızlanma konferansına gönderdiği mesajında kitle imha silahlarının kullanılmasını haram bilip insanları bu büyük beladan korumaya çalışmasını her kesin görevi biliyoruz” dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney Tahran konferansına gönderdiği mesajında silahsızlanma konferansının dünyada nükleer silahların üretilip depolanması tehlikelerini incelemenin yanı sıra gerçekçi bir şekilde barış ve istikrarın korunması yönünde ciddi adımlar atılabilmesi için insanlık aleyhindeki bu tehditlere karşı gerçekçi yöntemler sunması gerektiğini belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney bazı hükümetlerin başka ülkeleri tehdit için nükleer strateji izlemesine değinerek NPT anlaşmasını başlıca tehdit edenlerin nükleer silahsızlanma anlaşmasının 6. maddesinde vurgulanan sorumluluklarını ihlal etmenin yanı sıra nükleer silahların gerçek anlamda yayılmasına doğrudan rol oynadıklarını söyledi.

Rehber İmam Ali Hamaney Amerika hükümetinin Siyonist İsrail rejiminin nükleer silahlanmasına yardımcı olmasını NPT anlaşmasının ihlalinin delili olarak niteleyip bu meselenin dünya ve Ortadoğu bölgesini ciddi tehditle karşılaştırdığını belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney, mesajında ayrıca nükleer teknolojiyi insanlığın en önemli buluşu olarak niteleyerek dünyadaki diğer milletler gibi barış ve güvenliğe susayan Ortadoğu milletlerinin bu teknolojiden faydalanarak gelecek nesillerin ekonomik konumunu garantiye alma hakkına sahip olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.