Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber: UAEK’nın bağımlı kurum olduğu belgelenmiştir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, UAEA’nın icraatını eleştirerek ajansın bazı girişimleri ve raporlarının bu uluslar arası kurumun bağımsız olmadığını gösterdiğini söyledi.

İmam Ali Hamaney, dış işleri bakanlığı yetkilileri ve İran’ın yurt dışındaki temsilciliklerindeki elçilerini kabulünde UAEA’nın Amerika ve bazı ülkelerin etkisinde kalmaması gerektiğini zira tek yanlı girişimlerin ajans ve BM’ye olan güveni sarsacağı gibi bu uluslar arası kurumların itibarını zedelediğini de belirtti.

İmam Ali Hamaney, dış işleri bakanlığının girişimlerini takdir ederek İran’ın diplomasi alanında ve uluslar arası sorunlara karşı girişimlerindeki başarılarına değinerek örneğin nükleer konuda İslam nizamı aleyhine baskı, sansasyon ve yalanların kapsamlı bir hal almasına rağmen güç sahibi ülkelerin hedeflerine ulaşamadıkları ve bu meselenin İran İslam nizamının temellerinin nedenli güçlü olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

İmam Ali Hamaney, İran İslam cumhuriyetinin başından beri barış amaçlı ihtiyaçlarını temin etmek için nükleer teknoloji elde etmek istediğini açıkladığına temas ederek başta Amerika, İngiltere ve Siyonist rejim olmak üzere batılı ülkelerin propaganda ve sansasyonlar oluşturmasının etkisi olmadığı zira onların asılsız sözler söyledikleri ve bu tür muhalefetlerin kendi zararlarına olacağını pekala bildiklerini ifade etti.

İmam Ali Hamaney, tüm bu baskılara rağmen İran’ın nükleer teknoloji alanında önemli adımlar atıp ilerlediği ve gerektiği kadar da ilerleyip kendine yeterli hale geleceğini söyledi.

İnkılap usulleri ve şeri temellere dayanmasını İslam cumhuriyeti diplomasi organının güçlü yönü olarak niteleyip bu mantıklı direnmenin ciddiyetin belirtisi olup karşı tarafı saygılı olmaya ve mütevazi davranmaya yönlendireceğini bildirdi.

Konuşmasının başka bölümünde diplomatlar için diplomatik zerafetler ve incelikleri tanınmanın önem arz ettiğini ve genel diplomasi uygulamanın İran İslam cumhuriyetinin kullandığı bir yöntem olup bu meseleye daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.