Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Rehber üniversite öğrencilerini kabul etti

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney dün ülke genelinde üniversite öğrencilerinden kalabalık bir grubu kabul etti. Bu kabul de öğrencilerin sorunlarını dinleyen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, ülke yetkililerinin, ülkenin en önemli kesimini oluşturan öğrencilerin, sorunlarına ve kafalarında oluşan sorulara onların anlayacağı dille cevab vermelerini istedi.

Öğrencilerin konuşmalarında gündeme getirtilen konuların takib edilmesi zaruretini dile getiren Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, öğrencilerin görüşlerindeki farklılık ve çeşitliliğin oldukça iç açıcı olduğunu ve kendi görüşlerini kanıtlarıyla birlikte dillendirmelerinin coşku verici olduğunu söyledi.

Bu konuyla ilgili olarak soru ve eleştirinin, cedelleşmeden farklı olduğunu hatırlatan Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, “Öğrenci akım ve hareketleri organlarla cedelleşmek ve mücadelenin onların vazifesi olduğunu zannetmesinler. Burada önemli olan şey sorunun gündeme getirtilmesi ve ilgili yetkililerden o sorunun cevabını istemektir” dedi.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, konuşmasının bir bölümünde, “Toplumun halisleştirilmesi, baskı ve şiddet içerikli hareketlerle mümkün değil. Bunun için İslam da hiç kimseyi, toplumun saflaştırılması, halisleştirilmesi bahanesiyle imanı zayıf olan kimseleri saf dışı bırakmakla görevlendirmemiştir” dedi.

Ferdi, ailevi, grup ve toplumsal hulusun, toplumun saflaştırılması ve arındırılmasının en sahih, doğru yolu olduğunu belirten Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, muslihler, Salihler dairesinin mümkün olduğunca genişletilmesi gerektiğini ve bunun da insanın ilk önce bu hareketi kendinden, ailesinden, dostlarından ve siyasi ve sosyal yol arkadaşlarından başlatmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney vahdetten amacının, insanların ilkeler etrafında birleşmeleri olduğunu belirterek, “Bu esasa göre ilkeleri kabul eden herkesle vahdet içindeyiz. İlkeleri kabul etmeyenler ise doğaldır ki bu vahdet halkasının dışındadırlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.