FotoğraflarHaberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Rehber ve Gine Bissau cumhurbaşkanı – Fotoğraf Galerisi

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney(ra), yetenek dolu ve büyük bir toplum olan İslam ümmetinin dünyanın herhangi bir yerinde dostluk ve birlik eli sıkışması gerektiğini hatırlattı.

Bugün Gine Bissau Cumhurbaşkanı Malam Basay Sanha ve beraberindeki heyeti kabul eden Rehber İmam Ali Hamaney, İran’ın müslüman ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye olumlu yaklaştığına işaretle, “Müslüman devletler ve milletleri arasında bu işbirliği yaraşır bir şekilde gerçekleştiğinde bütün müslümanlar ondan yararlanacaktır” dedi.

Afrika bölgesinin önemine işaret eden Rehber İmam Ali Hamaney, yıllarca süren sömürgeci ellerin müdaheleleri Afrika ve bu kıtanın batısı için pek çok sorunları beraberinde getirdiğini, ama bugün işbirliği yapmak için uyanan milletler zemin aramakta olduklarını hatırlattı.

Rehber İmam Ali Hamaney, Afrika ülkeleriyle işbirliği yapmaya İran’ın yaklaşımının olumlu olduğuna işaretle, “Sömürgecilerin tersine dost ve kardeş ülke olarak İran, ulusal çıkarlarınızla uygun olarak ülkenizin gelişmesine yardımcı olabilir”dedi.

İslam devriminden sonra İran’ın ilmi ve sanayi alanlardaki getirilerine de işaret eden Rehber İmam Ali Hamaney, rahmetli İmam Humeyni’nin hediyesi olan ulusal kendine inanma ve İslami düşüncesinin bereketiyle bu ilerlemeler sağlandığını, çalışma ve çaba arenasına giren ve kendine inanan herhangi bir millet ise bu gibi ilerlemelere ulaşacağını hatırlattı.

Rehber İmam Ali Hamaney, son olarak, Afrika ve bu kıtanın batısında güvenlik ve huzurun sağlanmasının yanısıra ilerlemesi ve kalkınmasına vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da bulunduğu bu kabulde Gine Bissau Cumhurbaşkanı Malam Basay Sanha ise İran’da bulunduğu bu günlerde İran’ın bazı alanlardaki ilerlemelerinin yanı sıra ilmi ve sanayi gücünü yakından ve hayretle izlediğini söyledi.

Gine Bissau Cumhurbaşkanı, hayret verici bu ilerlemeler ve İran milletinin gücü, milletlerin onuru olduğunu, ilişkilerin gelişmesi için meydana gelen bu fırsattan yararlandıklarını konuşmasına ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.