FotoğraflarHaberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Rehber ve İran-Tacikistan-Afganistan liderleri – Fotoğraf Galerisi

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran, Tacikistan ve Afganistan’ın ali manfaatlerinin yakın işbirliğinde olduğunu söyledi.

3′lü zirve için Tahran’da bulunan Afganistan ve Tacikistan Cumhurbaşkanları, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile birlikte dün akşam Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney tarafından kabul edildiler.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney kabulde yaptığı açıklamada, Afganistan’da yabancı güçlerin varlığından dolayı Afganistan halkının çektiği acılardan duyduğu üzüntüyü açıklarken, güvenlik ve istikrarı sağlamak bahanesi ile bu ülkeyi işgal edenlerin, bu ülkenin sivil halkını hedef alarak öldürdüğünü ve onlara fesat ve şirretlikten başka getirilerinin olmadığını belirtti.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney emperyalist güçlerin Afganistan’a saldırı veya İran’a baskı uygulamak için ileri sürdükleri bahanelerin yalan olduğuna değinerek, söz konusu güçlerin sadece doyumsuz çıkarlarının peşinde olduklarını, fakat günümüzde şartların değiştiğini, söz konusu güçlerin de eskiye nazaran güçlü olmadıklarını söyledi.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, günümüz Amerika’nın 20 yıl öncesi Amerika’dan çok farklı olduğunu, zira İslami uyanışın onların güçlerini büyük oranda kısıtladığını ifade etti.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney yapılan görüşmede ayrıca her 3 ülkenin bir çok ortak alan ve çıkara sahip olduğuna işaretle, Afganistan ve Tacikistan’ın ilerlemesi ve kalkınmasının İran’ın lehine olduğunu, İran’ın ilerlemesinin de şüphesiz bölgenin yararına olacağını belirtti.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney ayrıca İran İslam cumhuriyetinin teknoloji alanındaki ilerlemelerine işaretle de, çeşitli alanlarda kazanılan bu ilerlemeleri Tacikistan ve Afganistan ile paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Ayetullah Hamanei yapılan işbirliklerinde ortak konuların temel alınmasının zaruri ve çok önemli olduğuna vurgu yaparak, dünyada hiçbir ülkenin İran, Tacikistan ve Afganistan gibi ortak dil, din, kültür, tarihi mirasa ve iyi komşuluk ilişkilerine sahip olmadığını açıkladı.

Yapılan görüşmede Afganistan cumhurbaşkanı Hamit Karzayi ve Tacikistan cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman da her üç ülke arasında ilişkilerin daha da gelişmesine vurgu yaptılar.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.