FotoğraflarHaberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Rehber ve Üniversite Hocaları – Fotoğraf Galerisi

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, üniversitenin ülkenin kalkınma motoru olduğunu, halkın onur, bağımsızlık, iktidar ve servet istemeleri durumunda üniversiteleri güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Dün akşam üniversite ve eğitim merkezleri hocalarından kalabalık bir gruba konuşan Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, ülkenin onur ve iktidarında üniversitelerin taşıdığı önemin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek, ülkenin tüm alanlar ve dallarda bilimsel bir cihada ihtiyaç duyduğunu ve kendisinin özel bir titizlik, dikkat ve kaygılı bir şekilde bu önemli meseleyi takip ettiğini söyledi.

Ülkenin bilimsel ilerlemesi yolu üzerinde var olan engellere temasla, “İslam kültüründe cihad’ın anlamı, her bir alanda var olan sorun ve engellerin yok edilmesi yönünde çaba harcamaktır. Böyle bir İslami bakış açısında ülke şu anda tam manada bilimsel bir cihada ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

Bilim açısından gelişmiş ülkelerin tekelciliklerinin ülkenin bilimsel alanda gelişip kalkınması yolu üzerindeki başlıca engel olduğunu hatırlatan Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, içten kaynaklanan bir hareketle bu engelin yok edilmesi gerektiğini söyledi.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney İran halkının iftihar dolu bir bilimsel, kültürel ve zeka geçmişinin bulunduğuna temasla bu yeteneklerin İranlıların en yüksek ilmi zirvelere ulaşmasına ortam hazırladığını söyledi ve “İslam İnkılabı da, uyanış ve başarabilme duygusunu ülkenin bilimsel ilerlemesinde kader belirleyici faktörler arasına eklemeyi başarmıştır” dedi.

Son 30 yıl içindeki gelişmelerin ülkenin bilimsel gelişme ve kalkınmasındaki ilk adımlar olarak bilinmesi gerektiğini ve stratejik bir bakış açısından daha yüksek adımlar atılması yönünde planların yapılması gerektiğini belirten Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasının bir diğer bölümünde ise yüksek eğitimin hedefsiz ve plansız olarak büyümesinin ülkenin bütçe ve insani güç bakımından imkanlarının hedere gitmesi anlamında olduğunu hatırlatarak, “Muhtelif bilim ve teknik alanlarında üniversite ve öğrenci sayısından daha ziyade ülkenin gerçek ihtiyaçlarını belirlemelisiniz, Muhtelif branşlar ve bu branşların düzeyi işte bu hedeflere uygun olarak belirlenmelidir. Bilim ve yüksek öğretim bakanlığı da yalnızca bu hedefler istikametinde yüksek öğretimi geliştirmeye çalışmalıdır” dedi.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasının bir diğer bölümünde ise üniversite hocalarının nefislerinin temiz ve maneviyatlarının güçlü olmasının sahih bir bilimsel hareketin oluşmasının gereklerinden olduğunu hatırlattılar.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasının sonunda ise mübarek Ramazan ayının son günlerine temas ederek, bu son günlerde ilahi maneviyat, lütuf, rahmet ve bereketten daha fazla feyiz alınması yönünde çaba harcanması zaruretini hatırlattı ve “Nefis temizliği ve sefası tüm insanlar için yararlıdır ama özellikle bilginler ve hocalar için daha fazla gerekli ve yararlıdır. Zira öğrenci gençlerin şahsiyet ve kişiliklerinin oluşumunda hocanın davranış ve ahlakının etkisi çok büyüktür” dedi.

Üniversite hocaları bu görüşmede daha sonra akşam ve yatsı namazlarını Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney’in imamlığında kıldı ve ardından Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney ile birlikte iftar sofrası başına oturdular.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.