AsyaHaberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Rehber’den dünya müslümanlarına Pakistan’a yardım çağrısı

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, dünya Müslümanlarına, Pakistan’da yaşanan sel felaketinin boyutlarını dikkate alarak, böyle kritik bir dönemde, İslami kardeşliği esas alınarak kendi sorumluluğumuzu yerine getirmemiz ve Pakistanlı musibetzede kardeşlerin yardımına koşmamız gerekir dedi.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney’in dünya Müslümanlarına yönelik mesajında, Pakistan halkını büyük bir sıkıntıya sokan sel felaketinin boyutlarının her geçen gün daha da büyümekte olduğunu hatırlatarak, ” Bu facia, Pakistan’ın kuzeyinden güneyine kadar bir çok bölgeyi kaplamış ve milyonlarca insanın evsiz barksız olmasına yol açmıştır. Bu yıkıcı afetin genişliği, yardım çalışmalarının da büyük zorluklarla birlikte olmasına yol açmış bulunuyor” ifadesini kullandı.

Müslüman Pakistan halkı öyle bir dönemde bu büyük musibetle yüz yüze gelmiştir ki aynı zamanda işgalci ve saldırgan Amerikan güçleri sürekli olarak yersiz bahaneler ileri sürerek bu İslam ülkesi topraklarını kendi saldırılarına hedef edindiğini hatırlatan Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney Müslüman halklara, Pakistan’da meydana gelmiş bu büyük maddi ve manevi zararlara yol açmış acı felaketin boyutlarının büyüklüğüne işaretle şöyle dedi: Müslüman kardeşlerimizin acil olarak gıda maddesi, giyecek ve sığınacak yerlere ihtiyaçlarının olmasının yanı sıra Pakistan’ın alt yapısının önemli bir bölümü de yok olmuş bulunmaktadır. Ve ne yazık ki uluslar arası teşkilatlar felaketzede insanlara yardım ulaştırılması olan kendi vazifelerini layıkıyla yerine getirememişler ve bu mesele kendi sırasında incelemeye değer bir meseledir.

Pakistanlı selzedelerin bir okyanus kadar ihtiyaçları karşısında bizlerin yardımlarımız çok naçiz kalmakta, ama bu kritik ve hassas ortamda İslami kardeşlik ilkeleri uyarınca kendi sorumluluklarımızı yerine getirmeli ve bu musibetzede kardeşlerimizin yardımına koşmalıyız ” hatırlatmasında bulundu.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney mesajında ayrıca, İslam devletleri ve uluslar arası teşkilatların daha fazla dikkat etmesi gereken bir başka husus olduğunu hatırlatarak, “bu musibetle nasıl baş edeceği konusunda kısa ve uzun vadeli planlama ve yardımların ulaştırılması konusunda Pakistan hükümetine yardımcı olmaktır. Bu mesele kesin olarak acil durumlarda her bir devleti tam ve detaylı yardımların ulaştırılması konusunda sıkıntıyla yüz yüze getirir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.