DünyaHaberler

Rehber’in hutbesinin dünya basınında yankıları

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin Tahran Cuma namazı hutbeleri dünya medyasında geniş yankı buldu.”Laikliğin İslam’ın kimyasına aykırı olduğu” tespiti laikleri kızdırdı.

Mübarek ramazan ayının üçüncü Cuma gününde Tahran’da Cuma namazını kıldıran İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei’nin gündemle ilgili önemli açıklamaları dünya medyasında geniş bir şekilde yankı buldu.

Fransa haber ajansı Ayetullah Hamanei’nin hutbelerine geniş yer ayıran uluslararası medya organlarının başında geliyordu. Söz konusu haber ajansı Ayetullah Hamanei’nin görüş ayrılıklarının çatışmaya mahal bırakmaması gerektiğini ve nizamın azami cezbetme ve asgari dışlama doğrultusunda hareket ettiğini vurguladığını kaydetti.

Tahran Cuma namazına katılan müminlerin taşıdıkları plakart ve dövizlerin resimlerine de geniş yer ayıran Fransa haber ajansı, Cuma namazına katılan müminlerin ‘ Allah’ın eli üzerimizdedir, Hamanei liderimizdir’ sloganını sık sık dile getirdiğini belirtti.

Amerika’nın Associated Press (AP) haber ajansının da Tahran Cuma namazına geniş yer ayırması gözlerden kaçmadı. AP özellikle Ayetullah Hamanei’nin konuşmasında görüş ayrılığının yararlı olduğunu, lakin halkın güvenliği ve ilkelere karşı düşmanlık güdülmesinin asla kabul edilemez olduğunu vurguladığı bölümü ön plana çıkardı.

İngilizlerin Reuters haber ajansı ise İslam inkılabı rehberinin Cuma namazı hutbesine yer ayırdığı haberinde Ayetullah Hamanei’nin görüş ayrılıkları konusunda eleştirilerin var olması, fakat bu eleştirilerin nizamın ilkeleri, imamın çizgisi ve anayasa çerçevesinde olması gerektiğini, fakat şiddet ve kamu güvenliğinin bozulmasının asla kabul edilemeyeceğini vurguladığını yazdı.

Çin’in Şinhova haber ajansı da diğer haber ajansları gibi İslam inkılabı rehberinin görüş ayrılıkları ve muhalif görüşlerin bir sakıncasının olmadığını ve sadece nizama karşı kılıç çeken ve düşmanlık edenlere karşı tavır koyulacağını vurguladığını duyurdu.

İngilizlerin BBC haber kanalı ve Amerika’nın ünlü Newyork Times gazetesi de İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei’nin bu günkü Cuma namazı hutbelerini duyuran diğer bazı medya organları arasındaydı.

Bu arada Ayetullah Hamenei’nin laiklikle ilgili profesyönel eleştirileri de Avrupa basınının dikkatini çekti. Laikliğin İslami İran’da savunulamayacak kadar kof ve İran’ın müslüman halkının dini inançlarına aykırı bir Batı kültürü mahsulü olduğunu vurgulayan değerlendirmeleri, maneviyat karşıtı İslam düşmanı laikçi çevreleri oldukça rahatsız etti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.