FotoğraflarHaberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Rehber’in Huzistan Ziyareti – Fotoğraf Galerisi

İran’ın Güney bölgelerinde bulunan Deşt-i Abbas Operasyon bölgesinde tarihi Feth-ul Mubin harekât mahallini ziyarette bulunarak İslam savaşçılarının özellikle bu bölgedeki yiğitlik ve hamasetlerinin anısını saygıyla andı ve bu harekatın değerli şehitleri için Allah Taala katından yüce makam temennisinde bulundu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney bu ziyareti esnasında bölge halkı ve Nur kafilesi yolcularına hitaben bir de konuşma yaparak kutsal savunma savaşı döneminde İran halkı ve gençlerinin yiğitlik, direniş ve fedakarlıklarını övgüyle anarak, “İran halkı için dünya ve ahirette tek kurtuluş yolu, İslami iman ve inanca dayalı irade ve azim, tedbir, basiret ve yiğitliğin korunmasıyla aynı yolun sürdürülmesidir” ifadesini kullandı.

Katsal savunma dönemindeki harekat bölgelerini ziyaretindeki amacın, ülkenin en kritik bir döneminde Huzistan halkının üstün direniş ve fedakarlığını, ayrıca İslam yiğitleri, şehitleri ve gazilerinin direniş ve fedakarlıklarını saygıyla anmak olduğunu hatırlatan İmam Ali Hamaney , “Huzistan bölgesi halkı kutsal savunma savaşı döneminde savaşçıların en ön safında yer almışlardı. Onların İslami İran’la bağlılığı o haddeydi ki Baasçı düşman’ın kavmiyetçi ve fitneci vesveseleri bu sağlam bağlılığı gevşetemedi” dedi.

Kutsal savunma dönemi harekât bölgelerinin birer ziyaret mekânları olduğunu ve bu ziyaretiyle bölge ziyaretçilerinin bu değerli girişimlerini de takdir etmek istediğini hatırlatan İmam Ali Hamaney, bundan birkaç yıl önce “Nur Kafileleri” adı altında başlatılan bu değerli geleneğin aynen devam etmesi zaruretini vurguladı.

İslam İnkılâbı Rehberi konuşmasının bir diğer bölümünde şu ifadelere yer verdi: “İran halkı asla mukaddes savunma savaşı dönemini unutmaması gerekir. Zira o dönem çok değerli bir tecrübe kesitidir. Günümüzdeki genç kuşak kutsal savunma yıllarında yaşıyor olsaydı, aynı azim ve irade ile savaş meydanlarını doldururdu, bu gün aynı gençlik bilim ve siyaset arenasında, milli dayanışma alanında aynı basireti sergileyeceğini ispat etmiştir”.

İmam Ali Hamaney İran İslam cumhuriyeti düşmanlarının İran’a karşı savaş açmadaki hedeflerinin İran topraklarının bir bölümünü ülkeden koparmak suretiyle İran halkını tahkir etmek olduğunu hatırlatarak, “o dönemde insan haklarından dem vuran Amerika, Sovyetler birliği ve diğer bazı Avrupalı devlet el birliği ile İran İslam nizamını yenilgiye uğratmak için Baas düşmana yardımda bulundular. Fakat bu halkın gençleri fedakarlık, üstün azim ve güçlü imanlarıyla müstekbir güçlerin komplolarını akamete uğrattı ve düşmanı rezil-rüsva etti. Halkın azim, uyanıklık, basiret, direniş, mukavemet, kararlılık ve yiğitliği en güçlü düşmanları bile yenilgiye uğratabilir” dedi.

İmam Ali Hamaney, İran milletinin İslam dünyasındaki şimdiki gücü ve nüfuzunun kutsal savunma yıllarına nazaran kat kat fazla olduğunu belirterek “bu gün de düşmanların komplosu çok, ama İran milleti direnişi ile bu komplolarla adeta alay ediyor” şeklinde konuştu.

Fikri ve siyasi savaşın askeri savaştan çok daha zor olduğunu kaydeden İmam Ali Hamaney, “İran milleti savaşta, siyasi ve güvenlik arenalarında sergilediği basiretinin askeri savaş dönemindeki basiret ve direnişinden daha az olmadığını gösterdi” ifadesini kullandı.

Tüm alanlarda “Daha fazla çaba – Daha fazla çalışma” zaruretine vurgu yapan İmam Ali Hamaney İran milletinin eski istibdat ve ecnebi sultası döneminden miras kalan geri kalmışlığı telafi etmesi gerektiğini vurguladı.

İmam Ali Hamaney konuşmasının son bölümünde ise İran gençlerinin dünyada eşine ender rastlandığını hatırlatarak şöyle dedi: “Böyle gençlerin varlığı ülke için parlak bir gelecek müjdelemekte ve gençler Allah Taala’nın lütuf ve yardımı sayesinde ülkenin bilim, teknoloji, siyasi ve uluslar arası etkinlik açısından İslami İran’a ve yüce İran halkına layık olacak seviyeye gelmesine tanık olacaktır.”

Bu ziyaret sırasında üst düzey askeri komutanlardan bir grup İmam Ali Hamaney’e eşlik ediyorlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.