AvrupaDünyaHaberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber’in “İnsan Hakları ve Özgürlük” kitabı Almanya’da satışa çıkarıldı

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin yazdığı “İnsan Hakları ve Özgürlük” adlı Kitap, Almanca olarak “Menschenrechte und Freiheit” adı altında Berlin’de yayınlandı.

Adından da anlaşılacağı gibi, İnsan hakları ve özgürlük kavramlarını işleyen bu kitap, M. Haditec Yayınevi ve İran İslam Cumhuriyeti’nin Berlin Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği’nin işbirliğiyle Almancaya çevrilerek, yayımlandı.

Kitabın arka kapağında işlenen konularla ilgili olarak şöyle bir not kayıtlı: “Batı liberalizminde insan özgürlüğü düşüncesi, din ve Allah’tan ayrı olarak ele alınıyor. Bu yüzden de onlara göre özgürlük Allah tarafından insana bağışlanan bir hak değil. Bu düşünce taraftarlarından hiçbiri, özgürlük bize Allah tarafından verildi demiyor ve bunun için başka sebepler ve felsefi nedenler ileri sürmeye çalışıyorlar. Bunun için de bu güne kadar bu alanda, bazı felsefi istidlal ve kaynaklar önerilmiş ve en değişik yorumlar sunulmuştur.

Bu kitapta işlenen konuları başlıklar halinde vermek istersek onlardan bir kısmını şöyle sıralayabiliriz: İslam’da İnsan Hakları, İslam Tarihinde İnsan Hakları, İnsan Haklarıyla İlgili Bazı Sorular, BM ve İnsan Hakları, İnsan Haklarının Dürüstlüğü, Başarısızlıkların Sebepleri, İstila Sisteminin Geri Dönüşü, İnsan Haklarının Yeniden Diriltilmesi, İnsan Hakları ve İnkılâp, İnsan Hakları ve İslam, Özgürlük ve İnsan Hakları Bildirgesi, Üniversiteyle İlgili Stratejik Açıklamalar, İrticaya Karşı Tepki, Bağımsızlığın Neticeleri, Özgürlük Meselesi, İslam Yoluyla Özgürlük, Özgürlük Fıtridir, Özgür ve Bağımsız Düşünmek…

57 sayfa halinde ve ISBN 978-3-939416-28-9 numarasıyla çıkan bu kitap, halen Almanya’daki kitapçılarda satılmakta.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.