Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber’in Mutahhari hakkındaki sözleri

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney, “Ben, bütün din talebesi ve din adamlarının Şehid Mutahhari’nin bütün eserlerini en az bir kere okumalarını gerekli görüyorum. İslam dinini başkalarına anlatmak isteyenler mutlaka bu kitapları okusunlar” dedi.

Şehid Mutahhari eski Şahlık döneminde camilerde konuşmalar yapmanın yanında resmen öğretmenlik ve hocalık da yaptığı için ilim ehli arasında özel bir saygınlığa sahipti. Bu yüzden Şehid Murtaza Mutahhari’nin İslam dini başta olmak üzere dine olan bakış açısı ta o eski dönemden bilinmekteydi.

İslam İnkılabının zafere ermesi yolunda da büyük mücadele veren Murtaza Mutahhari, İnkılabın zafere ermesiyle büyük kitleleri etkileyebildiği düşman tarafından da bilindiği için İslam İnkılabının ilk yılında sabah namazına gitmekte olduğu böyle bir günde “Furkan” adıyla türeyen bir terör örgütüne mensup unsurlarca kalleşçe Şehid düşürüldü.

Bugün daha sonra, İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni’nin-ks- girişimiyle “Öğretmenler Günü” olarak ilan edildi.

Biz de bugün Şehid Murtaza Mutahhari’yi büyük bir saygıyla anarak Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney’in çeşitli münasebetlerde Şehid Mutahhari hakkında söylediklerinden kısa pasajlar takdim ediyoruz:

Şehid Mutahhari’nin eserlerini en az bir kere okuyun!

“Şehid Mutahhari’nin seyr-ü süluk ve manevi eğilimleri de vardı. Üzerinde bir miktar rahmetli İmam Humeyni’nin talebesi olma, bir miktar Allame Tabatabi’nin yanında bulunup öğrencisi olma, bir miktar da daha sonralar tanışdığı ehl-i dil ve ehl-i irfan alimlerle tanışmasının etkilerini taşıyordu. Ben kendisini yakından tanıyordum. Ben eğer Kum dini medresesinin ders programını yazacak olsaydım kuşkusuz derslerin biri Şehid Murtaza Mutahhari’nin kitapları olurdu. Ben, bütün din talebesi ve din adamlarının Şehid Mutahhari’nin bütün eserlerini en az bir kere okumalarını gerekli görüyorum. İslam dinini başkalarına anlatmak isteyenler mutlaka bu kitapları okusunlar.”

Mutahhari’nin eserleri, anısı gibi hep yaşıyor!

“O büyük insanın eserleri anısı gibi hep diri ve yaşamakta. Onun kitapları gerçekten ölümsüz. Hak söz ve hikmet kelamında tekrar olmaz. Bu yüzden onun anlatıkları hep tazedir ve insan her okuduğunda yeni bir şey keşfedebiliyor.”

Mutahhari’ye hep muhtacız!

“Biz Mutahhari’ye hep muhtacız. Ama bu Mutahhari üzerinde duracağız demek değildir. Bizin onun sağladığı ilerlemelerle bir başka İslami düşünce ve anlayış sahibi olacağız”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.