İmam Ali HamaneyÖrnek Şahsiyetler

Rehber’in Öğretmenler Günü konuşmasından…

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei, bu sabah Fars ilindeki binlerce öğretmene hitaben yaptığı konuşmada öğretmenlerin toplumdaki konumunun İslami bir bakış açısı ve mantıkla ihya edilmesi ve öğretmenin, milletin gözünde hakiki bir azamet ve onura sahip olması gerektiğini söyledi.İslam İnkılabı Rehberi ‘öğretmen günü’nün genel bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde aslında tüm İran halkının günü olduğunu hatırlattı ve öğretmenlerin kimliği ve konumu karşısında İslami ve Batılı bakış açılarının farklılığına işaretle şöyle konuştu:

‘Eğitim ve öğretim, bireylere ve topluma hayat kazandırılması anlamına gelir. Ancak, Batı uygarlığında öğretmenin değerlendirilmesi için başvurulan kriter, onun faaliyetlerinin paraya çevrilebilmesi potansiyeline bağlıdır. Maalesef, Batı kültürünün son iki asırda İran’da da nüfuz sağlaması yüzünden, öğretmenin gerçek değeri yitirilmiştir.’

Ayetullah Hamenei, öğretmenleri manevi davranış biçimlerini korumaya çağırdı ve öğretmenlerin güleryüzlülükle ve sağlıklı bir şekilde çocukları ve gençleri yetiştirmesi gerektiğini vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi, eğitim ve öğretim alanındaki örgütlenme biçimi ile içerik açısından Batı’daki sistemin taklit edilmiş olduğunu söyleyerek, yetkililerin dakik etüdler sayesinde bu alanda büyük bir değişime başvurmalarını istedi.

İslam İnkılabı Rehberi, genç kuşağın çok yetenekli olduğunu ifade ederek rahmetli İmam Humeyni’nin bu alandaki hikmetli bakış açısına atıfta bulundu ve İran halkı hala İmam Humeyni ve İslam İnkılabı’na olan beyatine vefalıdır ve bu beyatin bereketi sayesinde gençlerimiz, nükleer enerji gibi bir çok alanda büyük işler becereceklerdir’ dedi.

Ayetullah Hamenei şöyle konuştu: ‘20 yıl önce İran’da uranyumun zenginleştirilmesi ve santrifüj üretiminden bahsedilseydi, hiç kimse buna inanmazdı. Ancak yetenekli gençlerimiz öyle bir hareket gerçektleştirdiler ki, bugün tüm dünya halkları, İran halkını bilimde ilerlemesi ile hakkına ve milli gururuna duyduğu hassasiyet dolayısıyla kutlamaktadırlar.’ 

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.