Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber’in seçim sonuçlarına yönelik açıklaması

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei bugün yayınladığı önemli mesajda büyük İran milletinin 12 haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerine huzurlu, vakarlı ve etkileyici katılımını ‘hakim olan yaratıcının lütuf ve rahmeti’ ve ayrıca ‘hayranlık uyandırıcı bir olay’ olarak niteledi.

Ayetullah Hamenei, heyecan verici, güzel ve görkemli cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran milletinin sergilediği siyasal gelişme, inkılapçı azim ve medeni kapasiteye işaretle şunları kaydetti: ‘Halkın yüzde sekseni aşan katılımı ve seçilen cumhurbaşkanına 24 milyon oy, gerçekten de kutlu bir olaydır ve düşmanlar kötü amaçlı tahrikleriyle İran halkının bu sevincini bozmak istemektedirler. Bu yüzden halk bireyleri ve özellikle de değerli gençler tamamen dikkatli ve uyanık olmak ve seçilmiş adayın taraftarları ile diğer muhterem adayların taraftarları söz ve davranışlarında her türlü kışkırtıcı hareketten kaçınmak zorundadırlar.’

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei’nin mesajı şöyle:

‘Bismillahirrahmanirrahim,
Değerli İran milleti !
Bilinçli, cesur ve zamanının şartlarına vakıf yurttaşlar !
Allah’ın selamı, ilahi rahmet ve selama olan liyakatini ispatlayan sizlerin üzerinize olsun. Sizlerin hamasi Cuma’nız, İran milletinin siyasal gelişmesi, kararlı inkılapçı çehresi, medeni gücü ve kapasitesini dünya halklarının gözleri önünde güzel ve muhteşem bir biçimde sergilediği hayranlık uyandırıcı, eşsiz bir gündü.
Sizlerin huzur, metanet ve olgunluğunuzla ülke tarihine kaydettiğiniz onur ve kudret, düşmanların psikolojik savaşına karşın bu belirleyici alandaki katılımınızla sergilediğiniz sarsılmaz irade hiç bir sıradan ve alışılagelmiş beyanlarla ifade edilemeyecek derecede önem taşımaktadır. Sadece şu söylenebilir ki, İran milleti hala ilahi rahmete olan liyakatini muhafaza etmeyi ve ülkesinin ilerlemesi için ilahi kudretin elini başı üzerinde tutabilmeyi becermiştir.
12 Haziran seçimleri, İran halkının sürpriz çıkışıyla uzun geçmişe sahip milli seçimlerimiz içerisinde yepyeni bir çığır açmıştır. Halkın sandık başındaki yüzde sekseni aşan katılımı ve seçilen cumhurbaşkanına 24 milyon oy verilmesi, gerçekten de kutlu bir olaydır ve Allah’ın izniyle ülkenin ilerleyip yükselmesi ve milli güvenlik ile mevcut sevinçli ve coşkun ortamın kalıcılığının garantisi durumundadır. Dün sizler, İslam İnkılabı’nın ilke ve değerleri sayesinde İran’ın siyasal ve psikolojik hücumlar karşısında ne denli bağışıklık kazanmış olduğunu ispatladınız. Bu ülkede dini demokrasinin başlaması üzerinden otuz yıl geçmektedir ve İran şu anda her geçen gün daha bir canlıdır ve yepyeni bir solukla sahnedeki yerini alarak, kendi aydınlık yolunu sürdürme arzusunu dostlar ve düşmanlara benimsetmektedir.
Siz değerli halkımın azmi ve imanı karşısında bu büyük başarı dolayısıyla tevazu içerisinde Hazreti Mehdi (S)’i, büyük İmam’ın ruhunu ve halk bireylerinin her birini tebrik etmekte ve hepinizi bu ilahi lütfun kadrini bilmeye ve hakim ve alim olan yaratıcıya şükretmeye çağırmaktayım. Düşmanların, çirkin kışkırtmalarla halkın sevincini bozmaya çalışmaları mümkündür. Tüm halk kitlelerine ve özellikle de bu heyecanlı olayın en canlı mimarları olan gençlere tamamen dikkat içerisinde hareket etmelerini tavsiye etmekteyim.
Seçimler sonrasındaki gün, daima nezaket ve sabırlılık günü olmalıdır. Gerek seçilmiş adayın taraftarları ve gerekse diğer muhterem adayların taraftarları söz ve davranışlarında her türlü kışkırtıcı hareketten kaçınmak zorundadırlar. Seçilmiş muhterem cumhurbaşkanı, tüm İran milletinin cumhurbaşkanıdır ve dünün rakipleri de aralarında olmak üzere herkesin bir bütün halinde onu desteklemesi ve ona yardımcı olması gerekir. Hiç kuşkusuz, bu tavır da bir ilahi sınavdan ibarettir ve bu sınavda başarı kazanmak Allahu tealanın rahmetinin kazanılmasına yol açar.
Bu büyük olayda rol oynayan herkese samimane teşekkür etmeyi bir görev bilmekteyim. Siyasal ve ekonomik görüş açılarını gündeme getiren ve söz ve davranışları ile çeşitli sosyal ve siyasal zevklere mensup insanları seçim sahnesine sürükleyen adaylara; muhataplarını bu büyük sınava katılmaya davet eden seçkinlere; yüce taklid merci’lerine, değerli ulema, üniversiteliler, kültürel ve siyasal şahsiyetlere; bu olayda etkili rol oynayan ve övgüye layık İran Radyo Televizyon Kurumu yöneticileri ile personeline; ihlas içerisinde emanete riayet eden ve sadık bir şekilde bu hassas görevi ifa eden İçişleri Bakanlığı ve İslam Cumhuriyeti Anayasasını Gözetleme Şurası’na; halk için sağlıklı, açık ve huzurlu bir atmosfer oluşturan güvenlik güçlerine ve nihayet, ülkeleri ve kendileri için haysiyet, istikrar ve güvenlik sağlayan seçmenlerin her birine şükranlarımı sunmaktayım.
Bir kez daha aziz ve kadir olan Allah’a ruhumun derinliklerinden yakarıp şükretmekte ve rahmet ve hidayetini bu millete ve bu güçsüz kuluna nasib etmesini ummaktayım. Hz. Mehdi’yi selamlayarak ülkenin gerçek sahibi olan O’nun dua ve desteğine gönül bağlamakta, rahmetli İmam’ın ruhu ile değerli şehidlerimizin pak ruhlarını selamlamaktayım.
Allah’ın selam ve rahmeti üzerinize olsun…’
Seyyid Ali Hamenei / 13 Haziran 2009

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.