Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Rehber’in Zahidan patlaması ile ilgili açıklaması

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei Zahidan şehrinde düzenlenen kanlı terör girişimi ardından bir taziye mesajı yayınlayarak, Müslümanlar arasında kardeş kavgası çıkarmak ve fitne ateşini körüklemek amacıyla bazı müdahaleci güçler ve onların casusluk teşkilatların siyasi komplocularının ellerinin kirlendiğine temasla, halkın uyanık olması gerektiğini, yetkililerin olayların üzerine gitmesi ve İslami ve ulusal birlik ve bütünlüğün korunmasıyla düşman’ın komplolarına gerekli ilginin gösterilmesi zaruretini vurguladı.

İslam İnkılâbı Rehberi’nin mesajının tam metni şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Hz. Sıddıkai Tahire (sa)in şehadet yıl dönümünde gerçekleşen ve Resulullah (sav)in Ehl-i Beyt’i dostlarından bir grubun şehid olması ve bir gurubun da yaralanmasıyla sonuçlanan Zahidan’daki kanlı terör olayı derin üzüntü ve kaygıma yol açmıştır.

Allah Teâlâ’ya ibadette bulunmak ve Ehl-i Beyt (as)’a sevgilerini dile getirmek için Allah’ın evinde bir araya toplanan mümin halka yönelik saldırı çok büyük bir cinayet olup Allah Teâlâ onları işleyenleri kesinlikle affetmeyecektir.

وَ مَن یَقتُل مُؤمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فیها وَ غَضِبَ اللهُ عَلَیهِ

“Ve kim bir mümini kasten öldürürse cezası cehenneme atılmaktır, ebedî kalır orada ve Allah ona gazap eder “ (Nisa- 39)

Bu cinayeti işleyenler, taassup ve cehaletleri yüzünden böyle büyük bir günah işlemiş olabilirler ama kesin kuşku etmemek gerekir ki bir takım müdahaleci güçler ve onların casusluk organlarının siyasi komplocularının eli bu kanlı olayın günahsız kurbanlarının kanına bulaşmıştır.

Bölge ülkelerinde ve kendi ülkemizde Müslümanlar arasında kardeş kavgası, fitnecilik ve kargaşa çıkarmak İslam Cumhuriyeti düşmanlarının daimi hedeflerinden biridir ve sadece halkın uyanıklığı ve yetkililerin ciddiyetle bu olayların üzerine gitmesiyle bu siyasi hıyanet ve rezaletleri önlemek mümkündür.

Zahidan şehri ve bölgenin öteki şehirlerinin ve hatta tüm ülkenin mümin ve şuurlu halkının düşmanın komploları karşısında dikkati davranmaları, kendi İslami ve ulusal birlik ve bütünlüklerini koruyarak, İran ve İslam düşmanlarını akamete uğratmaları gerekmektedir.

Bölgenin Ehli Sünnet uleması ve tanınmış simalarının, Ehli Sünneti savunma adına böyle bir cinayete yeltenen müfsitlerden uzak olduklarını bir kez daha kesin bir tavırlı ilan etmeli, halkı düşman’ın hile ve entrikası karşısında uyarmalı ve keza Şii ulema ve liderler de mezhebi ve kavmiyetçi kinlerini kusmak isteyen düşman’ın iğrenç hedefi karşısında halkı uyarmalı, ani ve taassuba dayalı tepkileri engellemelidirler.

Siyasi ve güvenlik görevlileri ve yetkilileri de tam bir ciddiyet ve uyanıklıkla Müslüman halkın can güvenliğini korumalı ve bu cinayetin faillerini adalete teslim etmelidirler.

Olayın kurbanlarının aileleriyle dert ortaklığında bulunur ve taziyet dileklerimi iletir, Allah Teâlâ’dan şehitler için yüksek mertebeler bahşetmesini, yaralıların da acil şifaya kavuşmalarını temenni ederim.

Seyyid Ali Hamanei
29 Mayıs 2009-05-30
4 Cemadiyel Ahir 1430

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (71) içerik yüklenmiştir.