HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: Buşehr nükleer santralinin kapasitesi üç katına çıkacak

İran Cumhurbaşkanı, Buşehr nükleer santralinin geliştirme aşamalarında elektrik üretim miktarının üç kat artacağını söyledi.

İRNA ajansına göre, dün Buşehr nükleer santralinin farklı bölümlerini ve gelişme aşamalarını ziyaret ettikten sonra gazetecilere demeç veren İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, “İran İslam Cumhuriyeti’nin kesin politikası barışçıl nükleer enerjiden istifade edilmesidir ve bundan asla çekinmeyeceğiz” dedi.

Reisi, bu konuda Atom Enerjisi Kurumu’nun misyonunun ülkede nükleer enerjiden on bin megavat elektrik üretmek olarak tanımlandığını hatırlattı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ayrıca şöyle dedi. “Bölgede ilk ekonomik, bilimsel ve teknolojik konuma ulaşmak, nükleer endüstrinin en son uluslararası standartlara uygun olarak sürdürülebilir gelişimi için akıllıca ve amaçlı bir planlama gerektirir.”

Reisi, ayrıca  “Gelecekte nükleer bilgi, ülkelerin bilimsel gelişimini ve muazzam ilerlemesini belirleyecek ve dünyadaki bilimsel hareket kervanının gerisinde kalmamalıyız” dedi. 

1000 Megavat kapasiteli Buşehr nükleer santralinin ilk ünitesi 2011 yılında ulusal elektrik şebekesine bağlanmıştı.

Buşehr Nükleer Santrali 2. Ünitesinin betonlama töreni de 10 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşmişti. Buşehr nükleer santralinin ikinci ve üçüncü ünitelerinin işletmeye alınmasının ardından İran’ın nükleer gücünün kapasitesi 3.114 Megavata  yükselecek.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.