HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: Hükümet, halkın sofrasının dolardan etkilenmemesine çalışıyor

İran cumhurbaşkanı, bu yıllarda halkın sofrasının “dolarlaştığını” belirterek, hükümetin dolardaki dalgalanma nedeniyle halkın sofrasını etkilememeye çalıştığını vurguladı.

İranpress haber ajansının bildirdiğine göre Salı gecesi ve İslam İnkılabı’nın zaferinin 44. yıl dönümü arifesinde, Seyid İbrahim Reisi, canlı bir televizyon programında  ​​Şafakta on günü kutlayarak ” Rahmetli imam ilahi ve devrimci bir şahsiyetti ve belki de ulusal kimliği ve dini yeniden canlandıran en ilahi ve devrimci insandı.”dedi.

Cumhurbaşkanı Reisi şöyle devam etti: Rahmetli İmam’ın konuşması ve liderliği; Adalet, bağımsızlık, özgürlük arayışı ve yolsuzlukla mücadele ve İmam’ın karakteri ve hayatı hakkında bildiklerimiz, ülkenin sosyal adalet ışığında ilerlemesini düşündüğüdür. İşte bu modeli hükümetimizin takip ettiği söylemdir.”

Cumhurbaşkanı Reisi konuşmasının bir başka bölümünde ekonomik istikrar için önerilen çözüm yollarına ilişkin şunları söyledi: ” Hükümetin ve benim günlük olarak takip ettiğimiz şey, halkın sofrasında istikrarın sağlanmasıdır ve bu dalgalanmanın kimsenin çıkarına olmadığına inanıyoruz ve bu halkın isteğidir.”

Cumhurbaşkanı Reisi, son aylarda yüksek fiyatlar ve gıda dahil mal fiyatlarındaki artış konusuna değinerek, “Geçim, hükümetin eksen ve önemli konularından biridir.” Diye kaydetti.

13’üncü hükümet başkanı, dolar kurundaki artışın çeşitli nedenlerine değinerek, şunları söyledi:” Yaşanan huzursuzluklar insanların işlerinde sorun yaşamasına ve piyasaya kötü ve güvensiz bir sinyal vermesine göre dolar kuruna da etki etmiş olmalı ve bu da doların yükselmesinde etkili olan unsurlardan biridir.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.