HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: İran ve Tacikistan ilişkilerinde yeni bir dönem başladı

İslami İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi Salı akşamı Tacikistan dışişleri bakanı Siraceddin Mehreddin ile Tahran’daki görüşmesinde iki ülke ve milletin birçok tarihi, dini ve kültürel derin ortak noktalara sahip olduğunu belirterek bu kapasitenin iki ülkenin ilişkilerinin güçlendirilmesi ve sağlamlaştırılması doğrultusunda kullanılması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Bilgilendirme Sitesine göre, Seyyid İbrahim Reisi bu görüşmede, komşular özellikle de Tacikistan ile Afganistan’da barış ve istikarın sağlanmasındaki işbirliğinin önemine değinerek  tüm Afgan siyasi grupların ve etnik kesimlerin katılımı ile oluşturulan kapsayıcı bir hükümetin kurulması siyasetini izlediklerini de belirtti. 

Reisi, Afganistan’da ülkenin güvenliğini sağlayabilecek, savaşa, kan dökülmesine ve kardeş katliamına son verebilecek kapsayıcı bir hükümetin olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Görüşmede Tacikistan Dışişleri Bakanı, Ayetullah Reisi’nin ülkesini ziyaret etmesini iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın başlangıcı olarak nitelendirerek, “Tahran ile ilişkilerimizi ve işbirliğimizi mümkün olduğu kadar artırmaya kararlıyız. Varılan anlaşmaları uygulamak ve sonuçlandırmak istiyoruz. “açıklamasında bulundu. 

Siraceddin Mehreddin Tacikistan’ın İran’ın Şanghay İşbirliği Teşkilatına daimi üyeliğinin birçok faydası olduğuna ve bölgede barış ve istikrara katkıda bulunduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.