HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: Sri Lanka ile ilişkileri geliştirmede hiçbir kısıtlama yoktur

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Ayetullah İbrahim Reisi Sri Lanka ile ilişkileri geliştirmede hiçbir engel ve kısıtlamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığın bildirdiğine göre Seyid İbrahim Reisi dün Sri Lanka’nın yeni Tahran büyükelçisi Vişvanat Aponso’nun güven mektubunu kabul töreninde, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin genişletilmesi ve özellikle teknoloji ve mühendislik alanında deneyim aktarımı konusunda hiçbir engel ve kısıtlamanın söz konusu olmadığını belirtti.
Cumhurbaşkanı ” İki ülke arasındaki Ekonomik İşbirliği Ortak Komisyonu’nun devreye girmesiyle birlikte İran-Sri Lanka ilişkilerinin özellikle ekonomik alanda geliştirilmesinde yeni adımlar atılabilir.” diye ekledi.
Sri Lanka’nın Tahran yeni büyükelçisi de güven mektubunu cumhurbaşkanı Reisi’ye sunarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi ve eski olduğuna değinerek, Sri Lanka her zaman uluslararası toplumlarda İran halkı ve hükümetinin destekçisi olduğunu ve olacağını söyledi. 
Aponso ayrıca ikili ilişkilerin düzeyinin gelişme kapasitesine atıfta bulunarak, iki ülke arasında özellikle enerji ve ticaret sektörlerinde işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi çağrısında bulundu./

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.