HaberlerİranOrtadoğu

Reuters: ABD, İran’da Olaylar Çıkarmaya Çalışıyor

Reuters’ın haberine göre; Amerikalı yetkililer, Trump yönetiminin İran’da olaylar çıkarmak ve Tahran’ın nükleer programına son vermek için konferanslar ve online bağlantılar dahil agresif bir kampanya başlattığını ve isyancı gruplara destek verdiğini söylüyorlar.

Bu habere göre; ABD’nin eski ve şimdiki yetkilileri, bu kampanyanın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun desteğiyle yürütülmekte olduğunu ve amacın Trump’ın İran’a ekonomik yaptırımları geri getirme girişimini desteklemek olduğunu vurguluyorlar. Bu çabalar, Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra şiddet kazanmıştır.

Ancak Beyaz Saray, bu bağlamda bir açıklama yapmış değil. ABD Dışişleri Bakanlığı da bu kampanya ve Pompeo’nun rolü hakkında şimdiye kadar bir açıklama yapmaktan kaçınmıştır.

İsminin açıklanmasını istemeyen İranlı bir yetkili ise, ABD’nin İslam İnkılabı zaferinden beri, İran’ı zayıflatmak için beyhude çabalarda bulunduğunu, bu kez de çabalarının fiyasko ile sonuçlanacağını söyledi.

Reuters ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Farsça twett atan kullanıcıların hesapları incelendiğinde, Tahran’a yönelik eleştiri içerikli paylaşımların geçen ay önemli ölçüde arttığı anlaşıldığını bildirdi. Pompeo da kendi konuşmalarında ve attığı twitlerinde doğrudan İran’ı hedef almıştır.

Pompeo, 21 Haziranda attığı bir twitte, İran’da protestoların artmakta olduğunu ileri sürmüştü.

Pompeo bugün de İran hakkında “İranlı seslere destek” başlığıyla bir konuşma yapacaktır.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili Reuters’e: “Müsaade ediniz açıkça söyleyeyim biz, İran’da siyasi rejimi değiştirmek peşinde değiliz. Biz biliyoruz ki İran, zor seçimler yapmalı. Onlar ya kendi yolu ve yöntemini değiştirmeliler ya da büyük zorluklarla kendi yıkıcı hareketlerine devam etmeliler.” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.