HaberlerAfganistanDünya

Reuters: Afganistan Merkez Bankası’nın dolar rezervleri sıfıra düştü

Reuters’in bildirdiğine göre, Afganistan Merkez Bankası’nın dolar rezervleri, Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmeden önce sıfıra düşmüş.

Reuters, üst düzey uluslararası ekonomi yetkilileri tarafından, Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinden haftalar önce Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere Afganistan’ın uluslararası destekçilerine yazılan gizli raporları aktardı. 

Habere göre, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Merkez Bankası fonlarındaki döviz rezervleri tükendi ve Merkez Bankası nakit ihtiyacını karşılayamıyor.

Afganistan’daki ciddi likidite sıkıntısı, Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinden önce başladı ve bu sorunun en büyük nedeni, o sırada Afganistan Merkez Bankası’nın kötü yönetilmesiydi.

Şiddetli para krizi, Afganistan’daki Taliban’ın elektrik ödemesi veya hükümet çalışanlarının maaşlarını ödemek  de dahil olmak üzere, bazıları aylardır ertelenen temel ihtiyaçlarını karşılamasını zorlaştırdı.

Son haberlere göre Afganistan’ın ulusal para biriminin (Afgani) değeri, ülkenin Taliban tarafından ele geçirilmesi ve Afganistan Merkez Bankası başkanı Ecmel Ahmedi’nin kaçmasıyla yüzde 1,7’ye düştü.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.