HaberlerİranOrtadoğu

Reuters: Dünya petrol piyasası 2014’de İran’a yaptırımın sıkıntısını çekecek

Reuters haber ajansı “İran petrolünün dünya piyasalarına gitmesinin azalmasıyla henüz fiyatta bir şok görülmedi ama, böyle bir sorun 2014 yılında yaşanacak” diye yazdı.

Reuters haber ajansı bir haberinde “Geçerli tahminlere göre İran 2014 yılının ortalarında, 7 ila 10 gün içerisinde ve dünya topluluğu henüz keşfetmeden bir atom bombası yapmak için gerekli uranyumu üretebilecek” diye kaydetti.

Reuters daha sonra yorumcuların tahminlerine dayanarak “İran’ın dış gelirinin %60 ila %70’i petrol ihracından sağlanıyor. Fakat İran’a karşı uygulanan yaptırımlar döneminde bu ülkenin petrol gelirini azaltacak veya hatta ortadan kaldırabilecek basit adımlar bile atılmadı” diye yazdı.

Reuters yazısının devamında, petrole olan talebin dünya çapında arttığını ve öte yandan petrol rezervlerinin kapasitesi ve yeni kaynakalar keşfedilmesi düzeyinin düşük olduğunu ve buna göre dünyanın İran petrolüne ihtiyacı olduğunu belirterek, batının İran petrolüne koyduğu ambargolar yüzünden bugüne kadar petrol fiyatında bir şok meydana gelmediğini hatırlattı ve “Dünya petrol piyasası 2014 yılının ortaları ve belki de daha erken petrol arzı açısından sıkıntıya girecektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.