HaberlerİranOrtadoğu

Rey el-Yevm: İran’da Yaşanan Kargaşalara Yabancı Müdahalelerin Olması Beklenmedik Bir Durum Değildir

Rey el-Yevm Gazetesi yayınladığı bir yazıda İran’da yaşanan son olaylara değinerek şunları yazdı: ‘İran’da yaşanan son protestolar, özellikle Körfez ülkeleri olmak üzere bazı Arap ülkelerindeki çevrelerde ve onların sosyal ağlarında mutluluk dalgasına neden oldu.

Bu ülkelerin vatandaşları ya da daha net bir ifadeyle onların büyük bir kısmı, yazdıkları bir şiirden ya da twitten dolayı ülkelerindeki rejimler tarafından eleştiriliyor ve onların en asgari talepleri bile 15 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalıyor ve bazı akivistler ve insan hakları savunucuları, Katar ve dört Arap ülkesi arasında yaşanan krizde tarafsız kaldıkları için bile hapishane duvarları arkasındadırlar.

İran güvenlik kuvvetleri, politikalarına karşı çıkan protestocuların üzerine ateş açmıyor. Oysa bu protestolar eğer körfez Arap ülkelerinin birinin başkentinde olmuş olsaydı, onlarca kişi bu ülkelerin güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölür ya da yaralanırdı.

İran’da işsizlik oranı yüzde 10’dur yani dünyanın en büyük petrol ithal eden ülkesi olan Arabistan’dan daha azdır. İstatistikler, bir milyondan fazla Arabistan vatandaşının hükümetten işsizlik ödeneği talep ettiğini gösteriyor.

İran’daki demokrasi, protestoculara, güvenlik güçleri tarafından bastırılmaksızın sokaklara inip yetkilileri eleştirme izni veriyor. Hatta İran’da 2009 yılında yaşanan olaylarda yaralananların yarısı güvenlik kuvvetlerindendi.

Özellikle Beyaz Saray’ın İran ile mücadele için Amerika ve İsrail arasında gizli bir anlaşmayı duyurmasıyla birlikte, yabancı tarafların İran’ı istikrarsızlaştırmaya çalışmasını uzak bir ihtimal olarak görmüyoruz. Bu tip anlaşmaların amacı, İsrail’in işgaline karşı olan her Arap ülkesinde güvenlik ve istikrarı bozmaktır ve Amerika’nın bu rejime yetmiş yıllık bir desteği bulunmaktadır. Irak, Suriye, Libya, Cezayir ve Yemen’in bu komplo ve projelerin en büyük kurbanları olması da bir tesadüf değildir.’

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.