AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Rigi: Pakistan, Cündullah için sağlam bir sığınaktır

Cündullah örgütü lideri Abdulmalik Rigi’nin kardeşi yaptığı açıklamada, Amerika’nın İran karşıtı terörist gruba Pakistan’da koruma vaad ettiğini söyledi.

İran’da tutuklu bulunan Abdulhamit Rigi, Press TV ile son zamanlarda yaptığı röportajda, Pakistan’daki Amerikan elçiliğini ziyaret ettiğini ve Amerikalılardan terör örgütüyle işbirliği yapmalarını istediğini itiraf etti.

Abdulhamit Rigi; “Elçilikte üzerinde durduğum en önemli mesele Cündullah’ın Pakistan’daki güvenliğiydi.” dedi.

Pakistanlı Cündullah örgütü İran’da gerçekleştirilen birçok saldırıyı üstlenmişti. Patlamalarda onlarca sivil, hükümet ve askeri yetkililer şehit olmuştu.

Örgütün İran’ın güneydoğusunda gerçekleştirdiği son terör eyleminde İslam Devrimi Muhafızlarının da bulunduğu en az kırk kişi hayatını kaybetti.

Abdulhamit Rigi’ye göre, örgüt Amerika tarafından destekleniyor.

Rigi; “Amerikalılara, dünyadaki tüm Belüçlere mesajlarımızı iletmek için medyanın, gazete, radyo ve uydu kanallarının desteğine ihtiyacımız olduğunu söyledim.” dedi.

Rigi’ye göre Pakistan hükümeti Cündullah terör örgütünün bulunduğu yerleri biliyor.

“Pakistan’ın, topraklarındaki Cündullah’tan habersiz olduğunu düşünmek imkansızdır.” diyen Abdulhamit Rigi, Pakistan’ın Cündullah için sağlam bir sığınak olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (31) içerik yüklenmiştir.