HaberlerİranOrtadoğu

Rigi’nin idamını şehid aileleri ve yaralılar izledi

Tahran Devrim Mahkemesi’nin kararı gereği, bir süre önce yakalanan ve yüzlerce sivilin ölümünden sorumlu terör örgütünün lideri Abdulmalik Rigi, bu sabah idam edildi.

Tahran Devrim ve Genel Mahkemelerinin haberine göre, terör örgütünün lideri Abdulmalik Rigi, 79 ayrı cinayet ile müfsidin fil arz (yer yüzünü fesada çekme) suçundan görülen davasında, İran İslam Cumhuriyeti ceza kanununun 183, 185, 186. 190 ve 191. maddelerine göre suçlu bulunarak, şehit aileleri ve yaralıların huzurunda asılarak idam edildi.

İran’ın doğu bölgesinde İslam cumhuriyeti nizamına karşı silahlı terörist faaliyetlerde bulunan Abdulmalik Rigi, birkaç ay önce İran güvenlik güçlerinin başarılı operasyonu sonucu yakalanmış ardından da, halkın güvenliğini tehdit etme, adam kaçırma, bombalı eylemlerde bulunma ve cinayetler işleme, yabancı güçlerle işbirliği, onlardan mali ve askeri yardım alma gibi çeşitli konulardan dolayı yargılandı.

Mahkemenin hakkında idam kararı verdiği Rigi’nin affedilmesine dair isteği ise mahkeme tarafından reddedildi.

(Rigi, tutuklandıktan sonra yapılan soruşturmasında, başta ABD ve ırkçı İsrail olmak üzere, diğer yabancı güçlerin casusluk merkezleriyle, İran’da iç savaş ve huzursuzluk çıkarma amacıyla onlardan mali ve askeri yardım aldığını itiraf etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (8) içerik yüklenmiştir.