ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Riyad’da mütecaviz Suudi koalisyonundan İran aleyhtarı bildiri

Suudi rejimi ve bazı müttefiklerinin Yemen’e saldırıları devam ederken, sözkonusu mütecaviz koalisyonu, Riyad’da İran aleyhinde bildiri yayınlayarak, İran’ın Yemen’e yönelik füze desteklerini durdurması gerektiğini iddia etti.

Sözkonusu koalisyon üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ve genel kurmay başkanlarının katıldığı oturum sonrası yayınlanan bildiride, ‘Husiler füzelerini İran’dan alıyorlar ve İran’ın bu desteklerinin önlenmesi gerekir’ iddiasına yer verildi.

Yemen’de özellikle de çocuklara karşı işledikleri cinayetlerden dolayı BM’nin kara listesinde yer alan koalisyon, sözkonusu listede yer almasının yanlış bilgilerle hazırlanmış rapordan kaynaklandığını ileri sürdü.

BM’nin gecikmeli de olsa bu girişimi sözkonusu koalisyonun ve özellikle de Arabistan’ın Yemen’de işlediği cinayetlere dünya kamuoyunun dikkatinin çekilmesine neden olurken, bu koalisyonun yalan ve temelsiz iddiaları ise onların cinayetlerinin üstünü kapamayacaktır.

Sözkonusu koalisyonun İran aleyhindeki bildirisi, İngiltere kaynaklarının bir kaç gün önce İngiltere’nin 2017’nin ilk yarısında Arabistan’a silah satışının 1 milyar 100 milyon paundu geçtiğini bildirdiği bir sırada yapılıyor.

Suudi rejimi sözkonusu silahları, Yemen’de sivillerin katliamında kullanıyor. Suudi rejimi ve koalisyon güçlerinin Yemen’e saldırılarında bu zamana kadar en az 12 bin sivil ölürken onbirlercesi yaralandı ve yüzbinlercesi de evini barkını terketmek zorunda kaldı.

Başa dön tuşu
Kapalı