AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Rıza Necefi: İran ve 5+1 grubu uzmanlar oturumu olumluydu

İran İslam Cumhuriyeti’nin uluslar arası atom enerjisi kurumundaki daimi temsilcisi Rıza Necefi, İran ve 5+1 grubu ülkeleri arasındaki uzmanlar oturumunun olumlu geçtiğini söyledi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Necefi, dün gece yaptığı açıklamada sözkonusu oturumda ilerlemelerin sağlandığını belirterek, bu oturumun bugün de devam edeceğini söyledi.

Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’dan teşkil olan 5+1 grubu, Avrupa Birliği, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu ve İranlı yetkililer Viyana’da bir araya geldiler.

İran’ın nükleer programıyla ilgili batılı ülkelerce ortaya çıkartılan sorunun kapsamlı ve uzun vadeli bir şekilde çözümü konusunda İran ve 5+1 grubu arasında 24 kasım tarihinde Cenevre’de varılan anlaşmada İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğu vurgulanmıştı.

Sözkonusu anlaşma İran’ın nükleer enerji faaliyetleri doğrultusunda başta uranyum zenginleştirme olmak üzere nükleer faaliyetlerinin de serbest bir şekilde yapılmasına açık bir şekilde onay vermektedir.
Bu arada İran ve 5+1 grubu uzmanlarının Pazartesi günü başlayan müzakereleri bugün Çarşamba günü de devam edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (19) içerik yüklenmiştir.