ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Rızai: İran’ın Dostları, Suudi Arabistan Ve İsrail’i Kuşattı

İran Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Sekreteri Rızai; Yemen olaylarının, İran’ın etkinlik gücünü arttırdığını ve Suudi Arabistan ile İsrail’in İran’ın dostlarınca kuşatma altına alındığını belirtti.

İran Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai dün İmam Sadık Üniversitesi’nde öğrenciler ve hocalara hitaben yaptığı bir konuşmada; İran’ın bulunduğu bölgenin dünyanın Doğu ve Batılı kutuplarının çatıştığı bir noktada yer aldığına, geçmişte ABD ve Sovyetler Birliği’nin bölge ülkelerini kaderlerini kendi aralarında paylaştıklarına işaretle, ancak İslam İnkılabının bu iki güç karşısında duran ilk olgu olduğunu, Saddam rejiminin İran’a açtığı savaşta her iki güçle İran’ın eşzamanlı mücadele ederek başarılı olduğunu kaydetti.

Bu iki güçten Sovyetler Birliği’nin dağılarak tarihe karıştığını hatırlatan Rızai; bu dağılışın ardından bölgede oluşan boşluğu, Amerikalıların savaş ile kapatmaya çalıştığını Afganistan, Irak, Suriye ve Lübnan’ın ABD’nin hedeflerinden olduğunu ve bu bölgeyi ele geçirmek suretiyle İslam Cumhuriyeti’ni yok etmeye ve Rusya ile komşu olmaya çalıştığını, ancak hiçbir bir başarı elde etmedikleri gibi geri çekilmek ve ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Sekreteri; Amerikalıların Irak’ı kaybettiğine ve İran İslam Cumhuriyeti’nin IŞİD’i yenmeyi başarmasından sonra yeni bir kuşağın kurulduğunu, bunun da Amerikalılar için çok rahatsız edici ve acı verici olduğundan Trump’ın yeni bir strateji peşinde olduğunu vurguladı.

Rızai; Yemen olaylarının, İran’ın etkinlik gücünü arttırdığını ve Suudi Arabistan ile İsrail’in İran’ın dostlarınca kuşatma altına alındığını belirtti.

İran Devrim Muhafızları Eski Genel Komutanı Rızai; Trump ve müttefiklerinin yeni planlarıyla İran’a yönelik baskıyı arttırmaya çalıştığına işaretle bu yeni düzenin odağında; İsrail, Suudi Arabistan ve ABD’nin yer aldığını, Harir’in istifaya zorlanmasından Haley’in füzeli şovu ve diğer konulara kadar süreceğini belirtti.

İslam İnkılabı Rehberi’nin 10 yılı aşın bir süredir yıllar için ekonomik başlıklar seçtiğine dikkat çeken Rızai; düşmanın İran’a darbe vurabileceği esas noktanın ekonomi olduğunu düşündüğü ifade ederek, ekonominin güçlenmesinin İran’ın kudretini arttırabileceğini kaydetti.

Ekonominin mücadele için bir araç olduğunu söyleyen Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Sekreteri; bölge pazarlarını ABD’nin yaptırımlarını etkisizleştirmek ve dolar yerine milli para birimleriyle ticaret yapmak suretiyle büyütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.